statystyki

Dobra zmiana u Czarneckiego. Biznesmen jest wolny, ale groźba aresztowania nadal nad nim wisi

autor: Łukasz Wilkowicz21.11.2020, 08:45
Za „pierwszego PiS”, jeśli ktoś tam interesował się Czarneckim z Wrocławia, to Ryszardem, europosłem Samoobrony, który ubiegał się o fotel prezydenta tego miasta, a nie Leszkiem, wówczas wzorem przedsiębiorcy, który regularnie plasował się w czołówkach – jeśli nie na pierwszym miejscu – list najbogatszych Polaków.

Za „pierwszego PiS”, jeśli ktoś tam interesował się Czarneckim z Wrocławia, to Ryszardem, europosłem Samoobrony, który ubiegał się o fotel prezydenta tego miasta, a nie Leszkiem, wówczas wzorem przedsiębiorcy, który regularnie plasował się w czołówkach – jeśli nie na pierwszym miejscu – list najbogatszych Polaków.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Grzegorz Celejewski Agencja Gazeta

Dlaczego za „drugiego PiS” Leszek Czarnecki jest w stałym konflikcie z władzą?

Z a „pierwszego PiS”, jeśli ktoś tam interesował się Czarneckim z Wrocławia, to Ryszardem, europosłem Samoobrony, który ubiegał się o fotel prezydenta tego miasta, a nie Leszkiem, wówczas wzorem przedsiębiorcy, który regularnie plasował się w czołówkach – jeśli nie na pierwszym miejscu – list najbogatszych Polaków.

Dlaczego zatem za „drugiego PiS” ten biznesmen jest w stałym konflikcie z władzą?

Przejąć „Rzepę”

Leszek Czarnecki wystartował na początku lat 90. Od zera zbudował Europejski Fundusz Leasingowy, który wyrósł na lidera branży – pomógł mu w tym boom samochodowy. Po dziesięciu latach sprzedał większość akcji francuskiej grupie Credit Agricole za miliard złotych, zaś po dwóch kolejnych całkiem wyszedł ze współpracy z nimi. Potem zaangażował się w biznes bankowy, realizując inwestycje za pośrednictwem Getin Holdingu. Przejmował niewielkie i słabe instytucje, z których zbudował największą prywatną grupę bankową w Polsce. Wchodził z pełną determinacją w biznesy, które dawały najwyższe stopy zwrotu.

Tym razem jego działalność napędzał boom mieszkaniowy: bank udzielał walutowych kredytów hipotecznych. Zbudowany obok niego pośrednik Open Finance sprzedawał te kredyty (choć nie tylko Getin Banku). Ubezpieczeniowa Europa dostarczała polisy dla kredytobiorców, a także finansowanie dla banku w postaci polisolokat. Był jeszcze deweloper – LC Corp. Jedna z większych firm w kraju, którą inwestorzy pamiętają z gigantycznego sukcesu oferty publicznej i słabego debiutu w 2007 r. Leszek Czarnecki był wówczas u szczytu.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Bert(2020-11-21 17:25) Zgłoś naruszenie 122

  jego ofiary sa zachwycone !

  Odpowiedz
 • DramondS (2020-11-21 20:53) Zgłoś naruszenie 98

  To zero a nie biznesmen.

  Odpowiedz
 • cynik(2020-11-22 09:53) Zgłoś naruszenie 50

  kiedys niał wielką ochotę polecieć w kosmos

  Odpowiedz
 • Aurelio(2020-11-23 09:49) Zgłoś naruszenie 31

  GP jak zwykle nadzwyczajnie łaskawa dla tego arrywisty. Opis w art. jego "biznesów" to sponsorowana lub nadzorowana hucpa jak zwykle. AmberGold który był drobnicą w porównaniu to numerów tego artysty....LCCorpy z wałami na debiutach na giełdzie....robienie sztucznego tłoku przy zapisach...pisanie ustaw o leasingu na jego potrzeby przez panią minister .. będącą jednocześnie na jego wikcie... następnie złodziejskie mistrzostwo świata tzw Polisolokat, przy pomocy których wyprowadził z polski i od nieswiadomych obywateli parę miliardów ładnych złotych a może więcej..przy cchej aprobacie służb i licznych organów nadzoru w tym kraju, .stare dobre ubeckie i inne.. układy i ogromna kasa...tak się robi w Polsce interesy....

  Odpowiedz
 • Ktoś(2020-11-21 22:40) Zgłoś naruszenie 22

  Pytanie czy Pan LC wie i jak działa np. GNB od środka. Jeżeli wie i to akceptuje, to współczuję tym co mają akcje. Spodziewam się, że nie docierają do niego sygnały z "dołu"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane