Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie zwyżkują - optymizm globalnych graczy co do szczepionki na Covid-19 jest silniejszy niż obawy o rosnącą liczbą notowanych przypadków zachorowań związanych z tym patogenem. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,3 proc. - po 6.906,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź jednak tanieje o 0,26 proc. do 3,1260 USD za funt.

W poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że badana przez niego szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Szczepionka powstaje we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Z kolei firma Moderna Inc. podała, że prowadzone przez nią próby jej szczepionki osiągnęły kluczowy cel w związku z jej skutecznością.

"Ceny miedzi mogą pozostawać niestabilne, ponieważ wzrost liczby przypadków koronawirusa w Europie i Stanach Zjednoczonych nadal jest zagrożeniem dla rynków" - piszą tymczasem w nocie analitycy Jinrui Futures Co.

Na rynkach nasilają się obawy, że notowane od kilku tygodni wzrosty zachorowań na Covid-19 mogą negatywnie wpłynąć na globalne ożywienie gospodarcze i osłabić popyt m.in. na surowce, w tym miedź.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 47 USD do 6.885,00 USD za tonę.