statystyki

Polska gotówkowym liderem Europy

autor: Łukasz Wilkowicz12.11.2020, 07:54; Aktualizacja: 12.11.2020, 07:54
W zdecydowanej większości państw naszego kontynentu oszczędności wyraźnie urosły. Odwrotna tendencja miała miejsce jedynie w Danii i Grecji.

W zdecydowanej większości państw naszego kontynentu oszczędności wyraźnie urosły. Odwrotna tendencja miała miejsce jedynie w Danii i Grecji.źródło: ShutterStock

Gwałtowne obniżki stóp procentowych i pandemia zachęciły nas do wypłacania banknotów.

Wyprzedziliśmy Węgry i staliśmy się krajem o największym udziale gotówki w gospodarce w całej Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Pod koniec 2019 r. gotówka w posiadaniu gospodarstw domowych (firmy mają jej śladowe ilości, trochę więcej banki) w Polsce stanowiła mniej niż 10 proc. produktu krajowego brutto. Pół roku później było to już 12,1 proc. PKB.

Przyrost z początku roku to wypadkowa dwóch czynników. Jednym był wybuch pandemii i wprowadzane w marcu ograniczenia w kontaktach między ludźmi i w biznesie. Robiono nie tylko zapasy artykułów żywnościowych czy papieru toaletowego, ale także gotówki – wypłacając ją na dużą skalę z bankomatów. „Zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega sprawnie na terenie całego kraju, pomimo zwiększonych wypłat klientów” – podkreślał wtedy Narodowy Bank Polski.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane