statystyki

Chińska mrówka z największą na świecie ofertą publiczną

autor: Łukasz Wilkowicz28.10.2020, 08:00; Aktualizacja: 28.10.2020, 08:31
Jak wylicza agencja Bloomberg, wycena z oferty publicznej Ant Financial sprawia, że majątek Jacka Ma rośnie do niemal 72 mld dol., co będzie mu dawało miejsce na początku drugiej dziesiątki wśród najbogatszych mieszkańców naszej planety.

Jak wylicza agencja Bloomberg, wycena z oferty publicznej Ant Financial sprawia, że majątek Jacka Ma rośnie do niemal 72 mld dol., co będzie mu dawało miejsce na początku drugiej dziesiątki wśród najbogatszych mieszkańców naszej planety.źródło: ShutterStock

Ant Financial zadebiutuje na giełdach w Chinach, a nie w Ameryce. Niemal 35 mld dol. to wartość trwającego właśnie na giełdach w Szanghaju i Hongkongu IPO, czyli oferty publicznej Ant Financial, fintechu, który kontroluje chiński miliarder Jack Ma. Dla porównania: firma doradcza PwC podlicza cały europejski rynek ofert publicznych w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku na 13,3 mld euro. Ta kwota uwzględnia określaną u nas jako debiut dziesięciolecia niedawną sprzedaż akcji przez właściciela serwisu Allegro. Miała ona wartość 9,2 mld zł, czyli 2,4 mld dol.

Oferta Ant Financial jest największa w historii. Dotychczas to miano należało do Aramco, państwowego koncernu naftowego z Arabii Saudyjskiej, który pod koniec 2019 r. sprzedał akcje o wartości ponad 29 mld dol. Na rynek trafił niewielki pakiet udziałów. W sumie firma była wyceniana na ponad 1,8 bln dol., co dawało jej miano najbardziej wartościowej spółki na świecie. Trzecie miejsce w zestawieniu największych IPO zajmuje Alibaba, inna spółka, którą stworzył Ma. W 2014 r. sprzedała ona akcje o wartości 25 mld dol.

Serwis e-commerce Alibaba, którego częścią jest Aliexpress, umożliwiający zakupy w Chinach, powstał pod koniec lat 90. Ma, były nauczyciel angielskiego, miał zainwestować w niego 60 tys. dol. W 2004 r. platforma została wzbogacona o Alipay, serwis umożliwiający bezpieczne płatności za zakupy. Po kilku latach Alipay stał się już największym serwisem płatności internetowych na świecie, wyprzedzając PayPal, a w 2014 r. jego nazwę zmieniono na Ant Financial Services. Wartość transferów dokonywanych w ciągu roku za pośrednictwem platformy – dziś to największa pozabankowa firma finansowa w Chinach – wynosi 17 bln dol. W pierwszych trzech kwartałach tego roku Ant Financial miał 10 mld dol. zysk u.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane