Ant Financial zadebiutuje na giełdach w Chinach, a nie w Ameryce. Niemal 35 mld dol. to wartość trwającego właśnie na giełdach w Szanghaju i Hongkongu IPO, czyli oferty publicznej Ant Financial, fintechu, który kontroluje chiński miliarder Jack Ma. Dla porównania: firma doradcza PwC podlicza cały europejski rynek ofert publicznych w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku na 13,3 mld euro. Ta kwota uwzględnia określaną u nas jako debiut dziesięciolecia niedawną sprzedaż akcji przez właściciela serwisu Allegro. Miała ona wartość 9,2 mld zł, czyli 2,4 mld dol.
Oferta Ant Financial jest największa w historii. Dotychczas to miano należało do Aramco, państwowego koncernu naftowego z Arabii Saudyjskiej, który pod koniec 2019 r. sprzedał akcje o wartości ponad 29 mld dol. Na rynek trafił niewielki pakiet udziałów. W sumie firma była wyceniana na ponad 1,8 bln dol., co dawało jej miano najbardziej wartościowej spółki na świecie. Trzecie miejsce w zestawieniu największych IPO zajmuje Alibaba, inna spółka, którą stworzył Ma. W 2014 r. sprzedała ona akcje o wartości 25 mld dol.
Serwis e-commerce Alibaba, którego częścią jest Aliexpress, umożliwiający zakupy w Chinach, powstał pod koniec lat 90. Ma, były nauczyciel angielskiego, miał zainwestować w niego 60 tys. dol. W 2004 r. platforma została wzbogacona o Alipay, serwis umożliwiający bezpieczne płatności za zakupy. Po kilku latach Alipay stał się już największym serwisem płatności internetowych na świecie, wyprzedzając PayPal, a w 2014 r. jego nazwę zmieniono na Ant Financial Services. Wartość transferów dokonywanych w ciągu roku za pośrednictwem platformy – dziś to największa pozabankowa firma finansowa w Chinach – wynosi 17 bln dol. W pierwszych trzech kwartałach tego roku Ant Financial miał 10 mld dol. zysku.
Jak wylicza agencja Bloomberg, wycena z oferty publicznej Ant Financial sprawia, że majątek Jacka Ma rośnie do niemal 72 mld dol., co będzie mu dawało miejsce na początku drugiej dziesiątki wśród najbogatszych mieszkańców naszej planety. A sama spółka z wyceną 310 mld dol. zostawia w tyle JPMorgan Chase, największy amerykański bank. Oferta Alibaby sprzed kilku lat miała miejsce głównie w Stanach Zjednoczonych. Tym razem ograniczono się wyłącznie do rynku chińskiego. Chętnych na akcje i tak nie zabrakło. Wczoraj pojawiały się nieoficjalne informacje o planach skrócenia zapisów na sprzedawane walory. Debiut giełdowy Ant Financial jest planowany na koniec przyszłego tygodnia.
Wskazuje to na rosnące znaczenie chińskiego rynku kapitałowego i możliwość uniezależnienia się technologicznych firm z Dalekiego Wschodu od Nowego Jorku, centrum światowych finansów. Zwłaszcza że w związku z wojną handlową Amerykanie z większą rezerwą przyglądają się przedsiębiorstwom z Chin. Oparcie się na lokalnym rynku kapitałowym przez firmy z ChRL wróży też przetasowania w światowym rankingu banków inwestycyjnych, czyli firm odpowiedzialnych za prowadzenie transakcji takich jak oferty publiczne. W bankowości komercyjnej chińskie banki już od lat zajmują pierwsze cztery miejsca na świecie.