Japonia i W. Brytania formalnie podpisały w piątek w Tokio porozumienie o wolnym handlu. To pierwsza tak ważna umowa handlowa zawarta przez Brytyjczyków po brexicie – podała agencja Reutera, zaznaczając, że Londyn wciąż nie doszedł do porozumienia z partnerami w UE.

Umowa brytyjsko-japońska ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku, by zapewnić ciągłość w dwustronnym handlu i inwestycjach, gdy z końcem bieżącego roku wygaśnie okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE – poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

„Jakże stosowne jest być w kraju wschodzącego słońca, by witać świt nowej ery wolnego handlu” – powiedziała dziennikarzom brytyjska minister handlu międzynarodowego Liz Truss.

„To pierwsza nowa umowa o wolnym handlu, uzgodniona, odkąd Wielka Brytania znów stała się niezależnym narodem w handlu” – zaznaczyła Truss po ceremonii podpisania dokumentu, w której uczestniczył również szef japońskiego MSZ Toshimitsu Motegi.

Motegi podkreślił, że umowę podpisano zaledwie cztery i pół miesiąca po rozpoczęciu negocjacji. „To pokaz determinacji Japonii i Wielkiej Brytanii, aby w dalszym ciągu energicznie promować wolny handel” – powiedział japoński minister.

Według władz w Londynie zgodnie z umową 99 proc. brytyjskiego eksportu do Japonii nie będzie podlegała cłom. Porozumienie ma w długim okresie zwiększyć dwustronny handel o 15,2 mld funtów (19,9 mld USD) w porównaniu z 2018 rokiem.

Porozumienie przewiduje stopniowe obniżanie ceł na japońskie samochody do zera w 2026 roku. Taką samą progresję przewidziano w umowie o wolnym handlu pomiędzy Japonią a UE.

Motegi wyraził zadowolenie, że Wielka Brytania jest zainteresowana przystąpieniem do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP). Japonia jest jednym z 11 członków tego porozumienia handlowego.