statystyki

Commerzbank ma nowego szefa

autor: Artur Ciechanowicz29.09.2020, 10:00; Aktualizacja: 29.09.2020, 10:05
Instytucja z Frankfurtu od wielu lat ma kłopoty biznesowe

Instytucja z Frankfurtu od wielu lat ma kłopoty biznesoweźródło: ShutterStock

Prezesem zarządu czwartego co do wielkości niemieckiego banku zostanie Manfred Knof, który ma opinię czyściciela stajni Augiasza w instytucjach finansowych.

W lipcu prezes Commerzbanku Martin Zielke i szef rady nadzorczej Stefan Schmittmann jednocześnie poinformowali, że opuszczają swoje stanowiska. Do długoletnich kłopotów biznesowych instytucji doszedł kolejny – kadrowy. Decyzja Zielkego i Schmittmanna została wywołana listem amerykańskiej firmy inwestycyjnej Cerberus, która ma ok. 5 proc. udziałów w Commerzbanku. Pismo, które przeciekło do mediów, było aktem oskarżenia pod adresem kierownictwa. Inwestor, nie przebierając w słowach, wytykał szefostwu niemieckiego banku nieudolność, obarczał za katastrofalne wyniki finansowe i domagał się od zarządu zdecydowanych kroków naprawczych. Od 2017 r., kiedy Cerberus stał się udziałowcem Commerzbanku, wartość jego akcji spadła o 60 proc.

Wśród kandydatów na stanowisko prezesa byli wymieniani szef działu klientów korporacyjnych Holender Roland Boekhout i dyrektor finansowa Bettina Orlopp. Szefem rady nadzorczej miał zostać jeden z jej członków Nicholas Teller. Udziałowcy zdecydowali się jednak poszukać specjalistów na zewnątrz. W sierpniu na czele rady stanął Hans-Jörg Vetter, były prezes landowych banków Badenii-Wirtembergii i Berlina. Z definicji zna on wszystkich politycznych decydentów i potrafi się poruszać w biurokratycznej machinie niemieckiego państwa.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane