statystyki

Chądzyński: W sporze o budżet wszyscy mają rację [OPINIA]

autor: Marek Chądzyński01.09.2020, 09:31; Aktualizacja: 01.09.2020, 09:32
Marek Chądzyński

Marek Chądzyńskiźródło: DGP
autor zdjęcia: fot. Bartlomiej Molga

Przed nami dni ożywionej dyskusji o stanie finansów publicznych. Asumpt do niej daje nowelizacja tegorocznego budżetu, którą niebawem będzie zajmował się Sejm, ale i projekt dochodów i wydatków państwa na przyszły rok, który do konsultacji dostała właśnie Rada Dialogu Społecznego.

W stępem do debaty będą rządowe prognozy deficytu i długu całego sektora finansów publicznych. Po miesiącach spekulacji, dla których pożywką było wypychanie wydatków na walkę z kryzysem do specjalnie w tym celu utworzonych funduszy pozabudżetowych, statek finansów publicznych wypłynął z mgły: dziś już wiemy, że mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu. Tegoroczny deficyt sektora finansów ma wynieść aż 12 proc. PKB, dług liczony metodą unijną wzrośnie do 62,2 proc. PKB. To rekordowo dużo, co kładzie się ostrym cieniem na obrazie stabilnych przez ostatnie lata finansów publicznych. A dodajmy, że w przyszłym roku deficyt ma wprawdzie spaść, ale wciąż będzie wynosił 6 proc. PKB.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane