statystyki

Nadzór nie zamierza odpuścić Aliorowi [Śledztwo DGP]

autor: Bartek Godusławski29.07.2020, 06:00; Aktualizacja: 29.07.2020, 09:07
Jak Alior Bankowi udało się uniknąć 10 mln zł kary od Komisji Nadzoru Finansowego za sprzedaż funduszy W Investments, które CBA i prokuratura uważają za piramidę finansową? Wojewódzki Sąd Administracyjny, uchylając karę, oparł się o ordynację podatkową, która zakłada przedawnienie po trzech latach, a nie – jak to jest w kodeksie postępowania administracyjnego – po pięciu.

Jak Alior Bankowi udało się uniknąć 10 mln zł kary od Komisji Nadzoru Finansowego za sprzedaż funduszy W Investments, które CBA i prokuratura uważają za piramidę finansową? Wojewódzki Sąd Administracyjny, uchylając karę, oparł się o ordynację podatkową, która zakłada przedawnienie po trzech latach, a nie – jak to jest w kodeksie postępowania administracyjnego – po pięciu.źródło: Materiały Prasowe

KNF nie może pogodzić się z uchyleniem 10 mln zł kary dla banku. Szczególnie że sąd nie zakwestionował naruszenia przepisów przy sprzedaży produktów piramidy finansowej.

Jak Alior Bankowi udało się uniknąć 10 mln zł kary od Komisji Nadzoru Finansowego za sprzedaż funduszy W Investments, które CBA i prokuratura uważają za piramidę finansową? Wojewódzki Sąd Administracyjny, uchylając karę, oparł się o ordynację podatkową, która zakłada przedawnienie po trzech latach, a nie – jak to jest w kodeksie postępowania administracyjnego – po pięciu. Okazało się przy tym, że sąd orzekał na podstawie przepisu, który przez pięć miesięcy 2019 r. był wadliwie sformułowany. Nadzór jednak nie zamierza odpuścić kontrolowanemu pośrednio przez Skarb Państwa bankowi. Chce wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podkreśla, że WSA nie zakwestionował naruszenia przepisów przez Alior, a sprawa na tyle bulwersuje rynek kapitałowy, że bank nie powinien uniknąć kary tylko z powodu nieprecyzyjnych przepisów.

Afera z funduszami W Investments była jedną z większych na polskim rynku kapitałowym (patrz ramka). Część zaangażowanych w nią podmiotów straciła licencje i dostała od nadzoru kary finansowe. Jedna z nich dotknęła w sierpniu ub.r. Alior Bank, który musiał zapłacić za naruszenie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi: 1 mln zł i 9 mln zł. Sankcja, chociaż dotkliwa, mogła być znacznie większa – w pierwszym przypadku wynieść 10 mln zł, a w drugim 483 mln zł. Bank był jednym z głównych dystrybutorów trefnych certyfikatów. Alior od kar się odwołał, ale Komisja Nadzoru Finansowego w grudniu 2019 r. podtrzymała swoją decyzję. Wtedy bank złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i tutaj dopiął swego. W czerwcu kary zostały uchylone, a postępowanie komisji umorzone.

To jednak nie koniec sądowej batalii. Z naszych ustaleń wynika, że KNF broni nie złoży.

– Zamierzamy wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naszym zdaniem nieakceptowalne jest, że sąd zastosował podejście formalistyczne, nie wypowiadając się co do istoty sprawy, uchylając decyzję w ważnej sprawie bulwersującej rynek. Co ważne, sąd nie zakwestionował stwierdzonych w postępowaniu naruszeń – mówi DGP Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane