statystyki

Drobni inwestorzy wracają na giełdę

autor: Marek Chądzyński16.06.2020, 09:28; Aktualizacja: 16.06.2020, 09:29
Po historycznym rekordzie w kwietniu, gdy udało się sprzedać obligacje detaliczne za ponad 5,4 mld zł, Ministerstwo Finansów w maju znalazło chętnych na papiery warte niecałe 886 mln zł.

Po historycznym rekordzie w kwietniu, gdy udało się sprzedać obligacje detaliczne za ponad 5,4 mld zł, Ministerstwo Finansów w maju znalazło chętnych na papiery warte niecałe 886 mln zł.źródło: ShutterStock

Maj przyniósł tąpnięcie sprzedaży obligacji detalicznych Skarbu Państwa i najlepszą od ponad dwóch lat sprzedaż funduszy inwestycyjnych.

Po historycznym rekordzie w kwietniu, gdy udało się sprzedać obligacje detaliczne za ponad 5,4 mld zł, Ministerstwo Finansów w maju znalazło chętnych na papiery warte niecałe 886 mln zł. Wyraźnie widać efekt decyzji MF o radykalnym obniżeniu oprocentowania, dla przykładu odsetki od dwuletnich obligacji spadły z 2,1 proc. w kwietniu do 1 proc. w majowej ofercie. Decyzja o zmianie została ogłoszona pod koniec kwietnia, co wywołało wówczas run na obligacje.

‒ Kto miał zamiar zainwestować w dług Skarbu Państwa, przyspieszył decyzję i zrobił to w kwietniu, by załapać się jeszcze na wyższe oprocentowanie – mówi Jarosław Sadowski, analityk firmy doradczej Expander. Tak tłumaczy słabe wyniki sprzedaży w maju. Jego zdaniem z tego właśnie powodu wyniki sprzedaży obligacji w czerwcu też mogą być słabe. Chyba że pod koniec miesiąca MF znów obniży oprocentowanie w lipcowej ofercie. To może przyciągnąć niezdecydowanych.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane