statystyki

Niższe stopy procentowe będą oznaczać mniejsze zyski

autor: Łukasz Wilkowicz04.06.2020, 10:22; Aktualizacja: 04.06.2020, 11:06
Udany kwartał mają za sobą instytucje rynku kapitałowego – zwłaszcza brokerzy

Udany kwartał mają za sobą instytucje rynku kapitałowego – zwłaszcza brokerzyźródło: ShutterStock

Niecałe 3 mld zł wyniósł w I kwartale łączny zysk banków, firm ubezpieczeniowych oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych i domów maklerskich, których wyniki zostały właśnie opublikowane. Rok wcześniej ich zarobek przekroczył 4,2 mld zł.

W bankach łączny wynik finansowy skurczył się o 48 proc., do niespełna 1,5 mld zł. To w głównej mierze efekt konieczności tworzenia wyższych rezerw. W PKO BP odpisy przekroczyły w minionym kwartale pół miliarda złotych. Były o ponad połowę wyższe niż rok wcześniej (choć równocześnie okazały się mniejsze niż w końcówce ub.r.). Niewiele mniejsze było saldo rezerw w drugim co do wielkości Santander Bank Polska.

Nie oznacza to, że banki już w I kwartale dostrzegły problemy klientów ze spłatą kredytów. Ci, którzy w okresie zamknięcia gospodarki faktycznie nie byli w stanie znaleźć środków, mogli skorzystać z zawieszenia spłaty. Jeśli ich trudna sytuacja się utrzyma, będzie to zauważalne dopiero po jednym–dwóch kolejnych kwartałach. Wyższe rezerwy to odbicie zmian w modelach służących do wyliczania, ile należy odłożyć, by pokryć ewentualne straty kredytowe. Te modele uwzględniały już pierwsze kryzysowe prognozy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane