Miedź drożeje na giełdzie metali LME w Londynie w reakcji na lepsze od prognoz analityków dane o chińskim eksporcie w kwietniu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana wyżej o 0,4 proc. wobec 5.198,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,19 proc. do 2,3515 USD za funt.

Eksport Chin wzrósł w IV o 8,2 proc. w juanach, a w dolarach wzrósł o 3,5 proc. Analitycy spodziewali się tymczasem spadku tych wskaźników odpowiednio o 14,1 proc. i 11,0 proc.

Chiński eksport wzrósł mocniej do krajów południowo-wschodniej Azji.

"Eksport w kwietniu mógł zostać pobudzony przez eksporterów wyrównujących niedobory wysyłek w I kwartale ze względu na działające wówczas ograniczenia związane z epidemią koronawirusa" - mówi Louis Kuijs, dyrektor ds. ekonomii Azji w Oxford Economics Hong Kong Ltd.

"Eksport ten jednak może się znacznie osłabić w najbliższym czasie, ponieważ główni partnerzy handlowi popadają w recesję" - dodaje.

Inwestorzy na razie liczą na poprawę zapotrzebowania na metale bazowe w Chinach, gdzie spodziewany jest wzrost inwestycji infrastrukturalnych.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 40 USD do 5.198,00 USD za tonę.