W marcu nie nastąpi gwałtowny spadek sprzedaży detalicznej, ze względu na wzmożone zakupy żywności, farmaceutyków, towarów pierwszej potrzeby - ocenili analitycy Ministerstwa Rozwoju w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2020 r. wzrosła o 7,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 9,6 proc. rdr.

"W miesiącach styczeń-luty 2020 r. sprzedaż detaliczna była o 5,6 proc, wyższa w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku" - zauważył resort rozwoju.

Analitycy MR zaznaczyli, że wśród ważniejszych grup przedsiębiorstw największy wzrost sprzedaży w lutym, w cenach stałych, odnotowano w firmach zajmujących się sprzedażą „pojazdów samochodowych, motocykli, części” – o 6,9 proc.

Reklama

"Dynamiczny wzrost nastąpił w kategoriach o mniejszym udziale: +tekstylia, odzież i obuwie+ – o 13 proc., +farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny+ – o 12,5 proc. oraz +meble, rtv, agd+ – o 9,2 proc." - dodali.

Zdaniem MR obecna sytuacja związana z zaburzeniami wywołanymi rozprzestrzenianiem się wirusa, zarówno w Polsce, jak i w jej otoczeniu gospodarczym przełoży się na wyniki sprzedaży w kolejnych miesiącach. "W marcu nie nastąpi jednak gwałtowny spadek sprzedaży detalicznej, ze względu na wzmożone zakupy żywności, farmaceutyków, towarów pierwszej potrzeby" - oceniło resort rozwoju.