Ceny ropy w USA mocno zniżkują w reakcji na coraz silniejsze obawy inwestorów o wpływ epidemii koronawirusa na popyt na surowce na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,21 USD, po zniżce ceny o 2,17 proc.

Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 57,15 USD za baryłkę, niżej o 2,31 proc.

Na rynkach nie słabną obawy o wpływ koronawirusa na kondycję globalnej gospodarki i na popyt na surowce.

Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w poniedziałek o 409 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Chinach i 150 zgonach, co podnosi bilans ofiar śmiertelnych do 2.592 i liczbę zarejestrowanych zakażeń do 77.150 przypadków.

Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię, a także - USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd 26 zgonów – 8 w Iranie, 7 w Korei Płd., 3 w Japonii i 3 we Włoszech, 2 w Hongkongu, po jednym na Filipinach, na Tajwanie, i we Francji.

Po Chinach krajem, gdzie wirus najszybciej się rozprzestrzenia, jest Korea Południowa. Do 763 wzrosła tam liczba zakażonych koronawirusem wywołującym ostre zapalenie płuc Covid-19 - podało w poniedziałek Centrum Kontroli Zachorowań i Prewencji w Seulu. W niedzielę odnotowano 161 przypadków nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło tam już 7 osób.

Na rynkach rośnie niepokój, że może dojść do globalnej pandemii koronawirusa.

Tymczasem do spotkania w marcu przygotowują się producenci ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojuszników spoza kartelu.

Sytuacja na rynku paliw stała się napięta w związku ze spadkiem popytu na ropę naftową na skutek wybuchu epidemii koronawirusa i kartel nie może lekceważyć tego problemu.

Organizacja będzie starała się zapobiec nadpodaży ropy spowodowanej spadkiem popytu w związku z kryzysem w Chinach, które są największym na świecie importerem ropy naftowej.

Podczas poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX straciła 50 centów, a w całym ub. tygodniu zdrożała o 2,6 proc. Brent na ICE zdrożała w ub. tygodniu o 2,1 proc.