statystyki

Firmy przewidują, że będzie im gorzej

autor: Łukasz Wilkowicz29.01.2020, 10:59; Aktualizacja: 29.01.2020, 10:59
dokument, firma

Od 2009 r. firmy nie oceniały tak słabo perspektyw swojej sytuacji ekonomicznej – wynika z „szybkiego monitoringu”, wyników badania prowadzonego cyklicznie przez Narodowy Bank Polski.źródło: ShutterStock

Od 2009 r. firmy nie oceniały tak słabo perspektyw swojej sytuacji ekonomicznej – wynika z „szybkiego monitoringu”, wyników badania prowadzonego cyklicznie przez Narodowy Bank Polski. Początek roku przynosi zwykle pogorszenie ocen, tym razem były one najgorsze od ponad dekady. Dotyczy to też przewidywań co do kształtowania się popytu. Tu wynik jest najsłabszy od 2013 r.

– Raport wskazuje na postępujące pogarszanie się nastrojów wśród krajowych przedsiębiorstw – głównie na fali słabnącego popytu zagranicznego. Wyraźne pogorszenie zanotowała również sytuacja bieżąca. Przekłada się to na ograniczanie planów inwestycyjnych, a także na słabnący popyt na pracę – skomentował Piotr Piękoś, ekonomista Banku Pekao.

„W IV kw. 2019 r. najczęściej wymienianym przez firmy problemem były szybko i niekorzystnie, w ich opinii, zmieniające się przepisy oraz rosnące koszty działalności. Obie bariery zwiększyły się w ciągu kwartału. Wyraźnie zwiększyła się też bariera wysokich kosztów pracy. Wzrosła nieznacznie bariera popytowa” – napisał NBP w podsumowaniu badania.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane