ikona lupy />
Wskaźniki prognoz NBP z badania koniunktury / DGP
– Raport wskazuje na postępujące pogarszanie się nastrojów wśród krajowych przedsiębiorstw – głównie na fali słabnącego popytu zagranicznego. Wyraźne pogorszenie zanotowała również sytuacja bieżąca. Przekłada się to na ograniczanie planów inwestycyjnych, a także na słabnący popyt na pracę – skomentował Piotr Piękoś, ekonomista Banku Pekao.
„W IV kw. 2019 r. najczęściej wymienianym przez firmy problemem były szybko i niekorzystnie, w ich opinii, zmieniające się przepisy oraz rosnące koszty działalności. Obie bariery zwiększyły się w ciągu kwartału. Wyraźnie zwiększyła się też bariera wysokich kosztów pracy. Wzrosła nieznacznie bariera popytowa” – napisał NBP w podsumowaniu badania.
Analitycy BOŚ zwracają uwagę, że przybyło firm mówiących o podwyżkach wynagrodzeń. „W największym stopniu te oczekiwania wzrosły w mniejszych przedsiębiorstwach, w których udział pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie jest generalnie wyższy. Jednocześnie prognozy 12-miesięczne skali podwyżek płac nie wskazują na obawy firm przed kumulacją presji na wzrost wynagrodzeń z tytułu podwyżek płacy minimalnej” – napisali we wtorkowym komentarzu.
Według NBP spodziewany wzrost kosztów pracy będzie przekładał się na dalsze obniżanie rentowności krajowych firm. Spadku zyskowności spodziewa się niemal jedna piąta ankietowanych.