statystyki

Dane z rynku potwierdzają: Koniunktura słabnie

autor: Łukasz Wilkowicz22.01.2020, 08:30; Aktualizacja: 22.01.2020, 08:38
Słabszy rynek pracy

Słabszy rynek pracyźródło: DGP

Podwyższona inflacja sprawia, że realny wzrost funduszu płac jest najniższy od czterech lat. Będzie to miało przełożenie na dynamikę popytu konsumpcyjnego. Na razie broni się mieszkaniówka.

Fundusz płac, czyli suma zarobków osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw, w grudniu przekroczył 35 mld zł. Po raz pierwszy jego kwartalna wartość była wyższa niż 100 mld zł. Ale tempo wzrostu funduszu płac spowalnia. Widać to zwłaszcza w ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji. W grudniu był wzrost o 5,4 proc. w skali roku. W IV kwartale o 0,1 pkt proc. więcej.

„Wzrost inflacji w końcówce 2019 r. istotnie ograniczył realną siłę nabywczą konsumentów ograniczając pozytywny wpływ spożycia indywidualnego na wzrost gospodarczy” – skomentowali ekonomiści PKO BP.

„Grudniowe dane wskazują, że wzrost realnego funduszu płac w IV kwartale był najwolniejszy od czterech lat. Niemniej ze względu na luzowanie fiskalne i nadal dobrą koniunkturę konsumencką spodziewamy się nieznacznego przyspieszenia konsumpcji gospodarstw domowych – do 4,1 proc. w ujęciu rocznym z 3,9 proc. w III kwartale” – ocenia Bank Millennium.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane