statystyki

Kto powinien wytyczać kurs w polityce budżetowej?

autor: Marek Chądzyński20.01.2020, 10:48; Aktualizacja: 20.01.2020, 10:48
Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie ma niezależnej rady fiskalnej.

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie ma niezależnej rady fiskalnej.źródło: ShutterStock

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie ma niezależnej rady fiskalnej.

Łatwość, z jaką rząd, konstruując budżet na 2020 r., ominął regułę wydatkową, wywołała dyskusję na temat skuteczności i szczelności dziś obowiązujących zasad wyznaczania kierunku w polityce budżetowej. Obowiązująca dziś reguła nie obejmuje wszystkich wydatków. Przesuwając ok. 15 mld zł do Solidarnościowego Funduszu, który nie jest regułą objęty, zapewniono finansowanie trzynastej emerytury, rent socjalnych i zasiłków pogrzebowych w taki sposób, by nie uwzględniać tego w limicie.

Eksperci zaczynają coraz głośniej mówić o zmianach zasady wyliczania wydatków. Naturalnym kierunkiem wydaje się uszczelnienie reguły fiskalnej: objęcie nią również wydatków takich instytucji jak fundusze celowe. Ich zadaniem jest finansowanie konkretnych zadań. Znalazły się poza regułą, bo – co do zasady – powinny się bilansować.

Ale zbyt duży zakres reguły to też ryzyko. Może się okazać, że kaganiec na wydatki będzie zbyt ciasny. Jeśli wydatki na inwestycje też będą objęte regułą, to właśnie one mogą być cięte w pierwszej kolejności, by zmieścić w limicie np. wydatki społeczne. Mateusz Szczurek, były minister finansów a obecnie członek Europejskiej Rady Budżetowej, uważa, że nakłady na inwestycje powinny być wyłączone spod reżimu reguły.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane