statystyki

BFG przejmuje bank, klienci w kłopotach

autor: Łukasz Wilkowicz20.01.2020, 09:59; Aktualizacja: 20.01.2020, 09:59
15 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku.

15 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku.źródło: ShutterStock

Bankowy Fundusz Gwarancyjny pierwszy raz użył nowego narzędzia, które ma zapobiec upadłości banku. Ale niektórzy deponenci stracą część pieniędzy.

15 stycznia 2020 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku. „Ze względu na złą sytuację kapitałową PBS 17 stycznia 2020 r. Fundusz przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora” – poinformował w piątkowy poranek BFG. I zapowiedział przeniesienie „wydzielonej części PBS” do Banku Nowego BFG. Trafią tam wszystkie rachunki i całość znajdujących się na nich środków klientów detalicznych, mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Taki mechanizm uruchomiono po raz pierwszy, choć wprowadzono go w 2016 r., w ustawie o BFG. Finansiści określają go zwykle angielską nazwą „resolution”. Dotyczy instytucji, które spełniają przesłanki do ogłoszenia upadłości. Celem jest uniknięcie wypłaty środków gwarantowanych, co jest następstwem bankructwa instytucji depozytowej. Gdyby do tego doszło, BFG musiałby przeznaczyć kwotę porównywalną do tej, jaką wyasygnowano w 2015 r. w związku z upadkiem SK Banku. Wtedy depozyty gwarantowane przekraczały 2,2 mld zł. Teraz kwota środków gwarantowanych nie jest znana, ale w końcu 2018 r. depozyty klientów w PBS wynosiły 2,6 mld zł.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane