Przewidywane zwycięstwo Partii Konserwatywnej (choć dystans w sondażach w ostatnich dniach istotnie się zmniejszał) doprowadzi do samodzielnego rządzenia i kontrolowanego Brexitu. Wiarygodne wyniki sondażowe poznamy dopiero w nocy, a do tego czasu napięcie będzie dodatkowo rosło za sprawą odczytów kilku danych ekonomicznych.

Istotny wpływ na końcowy wynik wyborów będzie miał udział taktycznego głosowania Brytyjczyków. Dla przypomnienia taktyczne głosowanie wyborców to sytuacja w krajach z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, gdzie głosujący wiedzą, że nie zawsze opłaca się głosować na wybranego przez siebie kandydata z danej partii, ponieważ w praktyce nie ma on szans na zwycięstwo w tym okręgu. Wyborcom korzystniej jest zagłosować taktycznie, czyli na kandydata z partii konkurencyjnej, by uniemożliwić wygraną głównemu przeciwnikowi. W tym roku w Wielkiej Brytanii udział taktycznego głosowania będzie rekordowy i może tak zagłosować ponad 20% Brytyjczyków.

Na parze GBP/PLN funt zdecydowanie przebił opór w strefie 5,05-5,07. To wyraźny sygnał siły. Po ewentualnej korekcie możliwy jest dalszy zdecydowany rajd w górę. Co prawda można zaryzykować stwierdzenie, że zwycięstwo Partii Konserwatywnej jest już w znacznej mierze zdyskontowane przez rynek, ale dobra atmosfera mogłaby się utrzymywać, w tym dotycząca postępujących negocjacji z Unią Europejską w trakcie okresu przejściowego. 67% najskuteczniejszych klientów działających w CMC Markets ma otwarte pozycje na wzrost GBP/PLN.

W relacji do USD funt dotarł do 1,3200 z perspektywą dalszych wzrostów w kierunku 1,3500 w nadchodzących dniach. Solidne wsparcie znajduje się przy 1,3020. Jeżeli poziom ten zostanie przełamany, możliwy będzie powrót do 1,2760. 55% najskuteczniejszych klientów działających w CMC Markets ma otwarte pozycje na wzrost GBP/USD.

Dopóki znajdujemy się poniżej 0,8470 na parze EUR/GBP to istnieje ryzyko dalszych spadków w kierunku 0,8350. Możliwy jest krótki ruch w okolice 0,8570, jednak tendencja pozostaje spadkowa. 69% najskuteczniejszych klientów działających w CMC Markets ma otwarte pozycje na wzrost EUR/GBP.

Dzisiaj ponadto warto zwrócić uwagę na różne odczyty danych ekonomicznych. O godzinie 11:00 poznamy kondycję unijnej produkcji przemysłowej. O godzinie 12:00 IPSOS poda główny indeks nastroju konsumentów w Polsce. O godzinie 13:45 poznamy decyzję EBC dotyczącą stóp procentowych. Nie oczekuje się żadnych zmian, ale rynek jak zwykle będzie czekał na wystąpienia i komentarze dotyczące działań stymulacyjnych. O godzinie 14:30 spłyną dane o tygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Później pozostanie już obserwować rynki akcji w USA i czekać na wyniki w Wielkiej Brytanii.