Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie spadki głównych indeksów, co zakończyło serię trzech wzrostowych dni z rzędu. Inwestorzy starają się oszacować możliwe rozwiązanie konfliktu handlowego USA-Chiny, a także oczekują na decyzje największych banków centralnych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,38 proc. i wyniósł 27.909,60 pkt.

S&P 500 stracił 0,32 proc. i wyniósł 3.135,96 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,40 proc., do 8.621,83 pkt.

Reklama

Z indeksu Dow najmocniej spadały akcje Apple, które straciły na koniec dnia nieco ponad 1 proc.

Akcje ArQule rosły ponad 100 proc. po tym, jak producent leków zgodził się, by zostać przejętym przez Merck za 2,7 mld USD (20 USD za akcję).

Reklama

Notowania Macy’s spadały niespełna 1 proc., bowiem Goldman Sachs obniżył rekomendację dla akcji spółki do "sprzedaj" z "neutralnie".

3M zniżkował około 1 proc. - Citi obniżył rekomendację dla akcji spółki do "neutralnie" z "kupuj".

Inwestorzy czekają na informacje, czy USA wprowadzą od 15 grudnia cła na chińskie towary importowane do Stanów, o wartości 160 miliardów dolarów. Takie działanie znacznie utrudniłoby prowadzone rozmowy handlowe pomiędzy amerykańskimi i chińskimi negocjatorami, które zbliżają się już do końcowego momentu przed podpisaniem umowy I fazy.

Ze swojej strony Chiny zamierzają tymczasem obniżać cła. "Chiny dalej będą obniżać cła we właściwym czasie, aby zwiększyć import" - poinformował Li Xingqian, urzędnik chińskiego Ministerstwa Handlu. Li odniósł się do ceł dla wszystkich transakcji przeprowadzanych przez chiński resort handlu.

Skutki najbardziej odczują takie zachodnie koncerny z branży IT, jak Dell, Microsoft, czy HP - pisze "FT".

Media odczytują ten ruch jako odpowiedź kierownictwa KPCh na wpisanie przez USA wielu chińskich firm na czarną listę, co oznacza, że podmioty te muszą ubiegać się o dodatkowe zezwolenia na zakup produktów od dostawców z USA.

„Chiny chcą upewnić się, że działania rządu nie zostaną dotknięte eskalacją napięć z USA” – powiedział Neil Campling, szef ds. technologii, mediów i badań telekomunikacyjnych w Mirabaud Securities.

W tym tygodniu odbędą się posiedzenia największych banków centralnych na świecie. W środę o 20.00 o decyzji ws. polityki monetarnej poinformuje amerykański Fed, a w czwartek o 13.45 komunikat ws. stóp procentowych opublikuje Europejski Bank Centralny.

Analitycy nie spodziewają się zmian w polityce monetarnej obu banków. Prezesi Fedu i EBC mogą się spodziewać pytań o skuteczność polityki luzowania ilościowego (QE).