Stabilności finansowa w strefie euro: Koniec epoki ujemnych stóp procentowych

autor: Rafał Hirsch28.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 28.11.2019, 15:46
Polityka ujemnych stóp w Europie jest krytykowana od wielu miesięcy

Polityka ujemnych stóp w Europie jest krytykowana od wielu miesięcyźródło: ShutterStock

Europejski Bank Centralny przyznaje, że utrzymywanie oprocentowania poniżej zera wiąże się z coraz poważniejszymi negatywnymi skutkami ubocznymi.

Bank wspomina o tym w najnowszym raporcie dotyczącym stabilności finansowej w strefie euro. Wymienia widoczne między innymi na rynkach nieruchomości sygnały podejmowania nadmiernego ryzyka przez podmioty, które finansują się długiem, wykorzystując właśnie rekordowo niskie oprocentowanie. EBC dostrzega też stopniowy spadek poziomu zyskowności banków w strefie euro.

– Negatywne skutki uboczne ujemnych stóp procentowych stają się coraz poważniejsze. Co więcej, w obecnej sytuacji, kiedy mamy bardzo niskie stopy przez dłuższy czas, znacznie większy wpływ na sytuację gospodarczą miałaby odpowiednia polityka fiskalna. Dlatego powinna ona odgrywać w przyszłości większą rolę. A skutkom ubocznym ujemnych stóp będziemy się bardzo blisko przyglądać i zwracać na nie większą uwagę niż dotychczas – twierdzi wiceprezes EBC Luis de Guinos cytowany przez niemiecką Boersen-Zeitung.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane