statystyki

Rynek chce deficytu budżetowego w Niemczech

autor: Rafał Hirsch23.09.2019, 08:13; Aktualizacja: 23.09.2019, 08:13

Największe fundusze inwestycyjne na świecie marzą o niemieckiej dziurze budżetowej – wynika z najnowszej edycji comiesięcznego badania nastrojów wśród zarządzających.

Badanie prowadzi Bank of America Merrill Lynch. Około 200 menedżerom każdorazowo zadaje ten sam zestaw pytań, uzupełniany często o pytania dodatkowe. Tym razem uczestnicy mieli odpowiedzieć, jakie zdarzenie byłoby najbardziej korzystne dla wyceny ryzykownych aktywów na rynkach finansowych. Mówiąc wprost: co mogłoby wywołać największe wzrosty na giełdach.

W tym specyficznym sondażu pierwsze miejsce uzyskała „stymulacja fiskalna w Niemczech”. Padło na nią ponad 30 proc. głosów. Na drugim miejscu było obniżenie stóp procentowych przez amerykański Fed o 0,5 pkt proc. (amerykański bank centralny w ubiegłym tygodniu obniżył stopy, ale tylko o 0,25 pkt proc.; przedział, w którym utrzymywana jest główna stopa, wynosi obecnie 1,75–2 proc.). Na trzecim – nowy program wydatków infrastrukturalnych w Chinach. Poza pierwszą trójką znalazły się takie potencjalne wydarzenia, jak ostateczne rozstrzygnięcie kwestii brexitu czy powrót Europejskiego Banku Centralnego do skupu obligacji z rynków (to akurat się zdarzyło, EBC zdecydował o tym w poprzedni czwartek).

Pytający zaznaczyli, że wśród dopuszczonych wariantów odpowiedzi nie było porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami i zakończenia wojny handlowej. Powód: niemal 40 proc. zarządzających w ogóle nie wierzy w to, że to możliwe.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane