statystyki

Rynek chce deficytu budżetowego w Niemczech

autor: Rafał Hirsch23.09.2019, 08:13; Aktualizacja: 23.09.2019, 08:13

Największe fundusze inwestycyjne na świecie marzą o niemieckiej dziurze budżetowej – wynika z najnowszej edycji comiesięcznego badania nastrojów wśród zarządzających.

Badanie prowadzi Bank of America Merrill Lynch. Około 200 menedżerom każdorazowo zadaje ten sam zestaw pytań, uzupełniany często o pytania dodatkowe. Tym razem uczestnicy mieli odpowiedzieć, jakie zdarzenie byłoby najbardziej korzystne dla wyceny ryzykownych aktywów na rynkach finansowych. Mówiąc wprost: co mogłoby wywołać największe wzrosty na giełdach.

W tym specyficznym sondażu pierwsze miejsce uzyskała „stymulacja fiskalna w Niemczech”. Padło na nią ponad 30 proc. głosów. Na drugim miejscu było obniżenie stóp procentowych przez amerykański Fed o 0,5 pkt proc. (amerykański bank centralny w ubiegłym tygodniu obniżył stopy, ale tylko o 0,25 pkt proc.; przedział, w którym utrzymywana jest główna stopa, wynosi obecnie 1,75–2 proc.). Na trzecim – nowy program wydatków infrastrukturalnych w Chinach. Poza pierwszą trójką znalazły się takie potencjalne wydarzenia, jak ostateczne rozstrzygnięcie kwestii brexitu czy powrót Europejskiego Banku Centralnego do skupu obligacji z rynków (to akurat się zdarzyło, EBC zdecydował o tym w poprzedni czwartek).

Pytający zaznaczyli, że wśród dopuszczonych wariantów odpowiedzi nie było porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami i zakończenia wojny handlowej. Powód: niemal 40 proc. zarządzających w ogóle nie wierzy w to, że to możliwe.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane