statystyki

GPW: Awans do ekstraklasy nie pomógł. Uwagę inwestorów przyciągają kolejne problemy krajowego rynku kapitałowego

autor: Tomasz Jóźwik23.09.2019, 08:03; Aktualizacja: 23.09.2019, 08:06

źródło: DGP

Zamiast cieszyć się z rosnących obrotów i kursów na warszawskiej giełdzie, rok po włączeniu Polski przez agencję FTSE Russell do grona rynków rozwiniętych, uwagę inwestorów przyciągają kolejne problemy krajowego rynku kapitałowego.

To właśnie rosnące obroty na warszawskiej giełdzie powinny być pierwszym wymiernym efektem włączenia Polski do grona 25 najbardziej rozwiniętych rynków kapitałowych na świecie. Warszawa znalazła się w tej samej grupie co Nowy Jork, Londyn czy Tokio. To rynki przyciągające najwięcej globalnego kapitału. Jego odprysk powinien trafić też do nas. Jednak w pierwszych ośmiu miesiącach 2019 r. obroty na GPW były niższe niż przed rokiem o 2,2 proc. Wyniosły 130 mld zł.

– Po awansie zawsze dochodzi do przebudowy portfeli inwestorów. Zazwyczaj okres przejściowy trwa do 5 lat. Dopiero po jego zakończeniu można w pełni ocenić efekty przekwalifikowania – mówi prezes GPW Marek Dietl.

Horyzont, w którym mamy szansę skorzystać z awansu w ocenie prezesa, wyraźnie się wydłużył. Dwanaście miesięcy wcześniej Dietl wskazywał, że okres przejściowy trwa do półtora roku.

– GPW dobrze wykorzystała okazję do promocji giełdy wśród inwestorów. Kilka funduszy rynków rozwiniętych rozpoczęło inwestowanie w Polsce. Niestety, na te pozytywne informacje nakłada się ogólnie zła koniunktura na rynkach oraz brak aktywności inwestorów lokalnych. Dlatego trudno o wyraźny pozytywny efekt – uważa Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR to kontrolowany przez państwo wehikuł inwestycyjny, który wdraża niektóre elementy Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju napisanej pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Coraz mniej dostrzegalni


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane