Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2019 r. wzrosła o 4,4 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z lipcem br. była wyższa o 0,1 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w sierpniu o 6,0 proc. rdr.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w sierpniu rok do roku o 5,4 proc. i wzrost miesiąc do miesiąca o 0,4 proc. W cenach bieżących ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 6,4 proc. rdr.

"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2019 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,4 proc. (wobec wzrostu o 6,7 proc. w sierpniu 2018 r.). W porównaniu z lipcem 2019 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 0,1 proc." - podał urząd statystyczny.

Dodano, że w sierpniu 2019 r. tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych rok do roku było o 1,3 p. proc. niższe niż w lipcu br. Jednocześnie GUS zauważył, że w sierpniu 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku odnotowano w większości grup.

"Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej +ogółem+ największy wzrost w sierpniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 12,0 proc. wobec wzrostu o 6,9 proc. przed rokiem)" - podał GUS.

"Wzrost sprzedaży odnotowano również w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 3,0 proc. wobec wzrostu o 11,0 proc. przed rokiem), żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 1,5 proc. wobec wzrostu o 1,0 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 1,3 proc. wobec wzrostu o 7,7 proc. przed rokiem)" - czytamy w informacji.

"Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej +ogółem+ większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: +meble, rtv, agd+ (o 11,6 proc.), +tekstylia, odzież, obuwie+ (o 7,2 proc.), a także +farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny+ (o 6,8 proc.). Spadek sprzedaży odnotowano natomiast w przedsiębiorstwach zaklasyfikowanych do grupy +pozostałe+ (o 0,9 proc.)" - napisano.

Zgodnie z piątkowymi danymi w okresie styczeń-sierpień 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym wyniósł 5,9 proc. wobec wzrostu o 6,8 proc. w 2018 r.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2019 r. była o 0,4 proc. wyższa w porównaniu z lipcem br." - zaznacza GUS.