statystyki

Tydzień na rynkach finansowych

autor: Łukasz Wilkowicz10.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 10.06.2019, 09:02
Piątek przyniesie spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej. Będą dyskutować nad ostatnim raportem Komisji Europejskiej oceniającym kondycję poszczególnych unijnych gospodarek. Powinni też zadecydować o zakończeniu procedury nadmiernego deficytu wobec Hiszpanii.

Piątek przyniesie spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej. Będą dyskutować nad ostatnim raportem Komisji Europejskiej oceniającym kondycję poszczególnych unijnych gospodarek. Powinni też zadecydować o zakończeniu procedury nadmiernego deficytu wobec Hiszpanii.źródło: ShutterStock

W poniedziałek kluczowe dla rynków finansowych mogą się okazać majowe wyniki handlu zagranicznego Chin. Pokażą, jakie znaczenie dla gospodarki Państwa Środka ma wojna celna wywołana przez Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych. Analitycy spodziewają się kolejnego miesiąca spadku eksportu, a także zmniejszenia importu oraz ograniczenia chińskiej nadwyżki handlowej.

Środa przyniesie dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Analitycy szacują, że w maju inflacja obniżyła się nieco z 5-mies. maksimum na poziomie 2 proc. W Państwie Środka spodziewany jest natomiast wzrost z 2,5 proc. do 2,7 proc. W Polsce Główny Urząd Statystyczny poda finalne dane o inflacji w piątek. Według szybkiego szacunku tempo wzrostu cen wyniosło w maju 2,3 proc. To wynik poniżej prognoz.

Na czwartkowym posiedzeniu rząd zajmie się założeniami do budżetu na 2020 r. Założenia mają być zgodne z przyjętymi w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019–2022. Przewiduje on wzrost PKB w przyszłym roku na poziomie 3,7 proc.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane