statystyki

Przegląd wydarzeń gospodarczych

10.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 10.06.2019, 09:09
gospodarka

gospodarkaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Więcej pracy. Stopa bezrobocia w maju w Polsce wyniosła 5,4 proc., wobec 5,6 proc. w kwietniu – wynika z szacunków resortu rodziny. Dane były zgodne z oczekiwaniami.

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych pozostało w maju na najniższym od kilkudziesięciu lat poziomie 3,6 proc. Rynek był jednak rozczarowany faktem, że największa światowa gospodarka zdołała stworzyć w ostatnim miesiącu jedynie 75 tys. nowych miejsc pracy (wobec 220 tys. w kwietniu). Ekonomiści oceniają, że ma to związek z protekcjonizmem administracji Donalda Trumpa. W piątek Trump ogłosił wycofanie się z zapowiedzi wzrostu ceł na wyroby z Meksyku. W zamian Meksyk ma ograniczyć napływ migrantów do USA.

Włochy na dywaniku. Komisja Europejska zaproponowała objęcie Włoch procedurą nadmiernego deficytu ze względu na wysoki dług publiczny. Szacuje się, że rządowi w Rzymie grozi kara rzędu 3 mld euro. Dług publiczny Włoch przekracza 130 proc. PKB. Giovanni Tria, włoski minister finansów, zapowiedział, że budżet na 2020 r. będzie zgodny z unijnymi wymogami. Oznacza to, że deficyt nie przekroczy 3 proc. PKB. 

Stopa bezrobocia (proc.)

Dług na wagę złota. Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych spadła poniżej 2,5 proc. Jest najniżej od kwietnia 2015 r. Spadek dochodowości oznacza, że ceny długu rosną. Ma to związek z dobrą koniunkturą w krajowej gospodarce, co przekłada się na korzystną sytuację budżetu. Niższa od oczekiwań jest inflacja. Krajowym papierom sprzyjają również trendy światowe: do zakupu obligacji skłaniają inwestorów obawy przed spowolnieniem. Sprawiają one także, że w górę idzie cena złota. W minionym tygodniu przekroczyła na krótko 1345 dol. za uncję. To blisko tegorocznego maksimum.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane