statystyki

Przegląd wydarzeń gospodarczych

10.06.2019, 07:32; Aktualizacja: 10.06.2019, 09:09
gospodarka

gospodarkaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Więcej pracy. Stopa bezrobocia w maju w Polsce wyniosła 5,4 proc., wobec 5,6 proc. w kwietniu – wynika z szacunków resortu rodziny. Dane były zgodne z oczekiwaniami.

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych pozostało w maju na najniższym od kilkudziesięciu lat poziomie 3,6 proc. Rynek był jednak rozczarowany faktem, że największa światowa gospodarka zdołała stworzyć w ostatnim miesiącu jedynie 75 tys. nowych miejsc pracy (wobec 220 tys. w kwietniu). Ekonomiści oceniają, że ma to związek z protekcjonizmem administracji Donalda Trumpa. W piątek Trump ogłosił wycofanie się z zapowiedzi wzrostu ceł na wyroby z Meksyku. W zamian Meksyk ma ograniczyć napływ migrantów do USA.

Włochy na dywaniku. Komisja Europejska zaproponowała objęcie Włoch procedurą nadmiernego deficytu ze względu na wysoki dług publiczny. Szacuje się, że rządowi w Rzymie grozi kara rzędu 3 mld euro. Dług publiczny Włoch przekracza 130 proc. PKB. Giovanni Tria, włoski minister finansów, zapowiedział, że budżet na 2020 r. będzie zgodny z unijnymi wymogami. Oznacza to, że deficyt nie przekroczy 3 proc. PKB. 

Stopa bezrobocia (proc.)

Dług na wagę złota. Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych spadła poniżej 2,5 proc. Jest najniżej od kwietnia 2015 r. Spadek dochodowości oznacza, że ceny długu rosną. Ma to związek z dobrą koniunkturą w krajowej gospodarce, co przekłada się na korzystną sytuację budżetu. Niższa od oczekiwań jest inflacja. Krajowym papierom sprzyjają również trendy światowe: do zakupu obligacji skłaniają inwestorów obawy przed spowolnieniem. Sprawiają one także, że w górę idzie cena złota. W minionym tygodniu przekroczyła na krótko 1345 dol. za uncję. To blisko tegorocznego maksimum.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane