Więcej pracy. Stopa bezrobocia w maju w Polsce wyniosła 5,4 proc., wobec 5,6 proc. w kwietniu – wynika z szacunków resortu rodziny. Dane były zgodne z oczekiwaniami.
ikona lupy />
DGP

makro

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych pozostało w maju na najniższym od kilkudziesięciu lat poziomie 3,6 proc. Rynek był jednak rozczarowany faktem, że największa światowa gospodarka zdołała stworzyć w ostatnim miesiącu jedynie 75 tys. nowych miejsc pracy (wobec 220 tys. w kwietniu). Ekonomiści oceniają, że ma to związek z protekcjonizmem administracji Donalda Trumpa. W piątek Trump ogłosił wycofanie się z zapowiedzi wzrostu ceł na wyroby z Meksyku. W zamian Meksyk ma ograniczyć napływ migrantów do USA.
ikona lupy />
DGP
Włochy na dywaniku. Komisja Europejska zaproponowała objęcie Włoch procedurą nadmiernego deficytu ze względu na wysoki dług publiczny. Szacuje się, że rządowi w Rzymie grozi kara rzędu 3 mld euro. Dług publiczny Włoch przekracza 130 proc. PKB. Giovanni Tria, włoski minister finansów, zapowiedział, że budżet na 2020 r. będzie zgodny z unijnymi wymogami. Oznacza to, że deficyt nie przekroczy 3 proc. PKB.
Stopa bezrobocia (proc.)

rynki

Dług na wagę złota. Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych spadła poniżej 2,5 proc. Jest najniżej od kwietnia 2015 r. Spadek dochodowości oznacza, że ceny długu rosną. Ma to związek z dobrą koniunkturą w krajowej gospodarce, co przekłada się na korzystną sytuację budżetu. Niższa od oczekiwań jest inflacja. Krajowym papierom sprzyjają również trendy światowe: do zakupu obligacji skłaniają inwestorów obawy przed spowolnieniem. Sprawiają one także, że w górę idzie cena złota. W minionym tygodniu przekroczyła na krótko 1345 dol. za uncję. To blisko tegorocznego maksimum.
ikona lupy />
DGP
Ropa niżej.Trzeci tydzień z rzędu taniała ropa naftowa. Cena amerykańskiej WTI spadła przejściowo do niewiele ponad 50 dol. za baryłkę. To najmniej od stycznia. Europejski gatunek Brent kosztuje poniżej 60 dol. za baryłkę. Obniżki cen były związane z gwałtowną zwyżką zapasów paliw w USA. W weekend Orlen poinformował o wznowieniu przez Rosję dostaw ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń. Przerwa ze względu na zanieczyszczenie surowca trwała od 24 kwietnia. Według giełdowej spółki nie wpłynęło to na skalę przerobu.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych (proc.)

firmy

Mniej zarabiają. Zysk sektora bankowego w pierwszych czterech miesiącach tego roku wyniósł 4,2 mld zł. Był o 15 proc. mniejszy niż w podobnym okresie ub.r. Dochody krajowych banków z odsetek zwiększyły się o 8 proc., a z prowizji zanotowały 1-proc. spadek.
PKO BP cenniejszy od DB. Po raz pierwszy wycena rynkowa największego polskiego banku przekroczyła wycenę Deutsche Banku, największego na rynku niemieckim. W ciągu ostatniego roku notowania DB spadły o 40 proc.
Kania chce się układać. W piątek Zakłady Mięsne Kania podały, że sąd w Katowicach otworzył przyśpieszone postępowanie układowe spółki. Ze względu na brak dostępu do kapitału obrotowego i możliwości zakupu surowca mięsna firma wstrzymała produkcję. Bankom jest winna ponad 470 mln zł. Ma też wyemitowane obligacje.
GetBack wraca.Wrocławski sąd zatwierdził w czwartek układ firmy windykacyjnej z wierzycielami. Posiadacze niezabezpieczonych obligacji mogą liczyć na zwrot w ciągu ośmiu lat 25 proc. wartości należności. W piątek GetBack zaprosił do negocjacji w sprawie kupna należących do niego portfeli wierzytelności.