TSUE: Bank nie musi weryfikować numeru konta

autor: Elżbieta Dominik09.04.2019, 08:00; Aktualizacja: 09.04.2019, 10:46
przelew

przelewźródło: ShutterStock

Ani bank zlecającego przelew, ani bank odbiorcy nie ma obowiązku sprawdzania, czy podany IBAN odpowiada nazwie odbiorcy przelewu. Ich odpowiedzialność powinna ograniczać się do wykonania transakcji zgodnie ze zleceniem złożonym przez użytkownika

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Tecnoservice Int. Srl przeciwko Poste Italiane SpA (sprawa C-245/18). Tym samym zostały rozwiane wszelkie wątpliwości w kwestii, czy – w przypadku podania w zleceniu przelewu prawidłowego odbiorcy, ale numeru rachunku nienależącego do niego – bank odbiorcy nie powinien jednak sprawdzić, czy podany rachunek należy do wskazanej osoby.

Geneza sprawy

Spór między spółką Tecnoservice (w upadłości) a włoską pocztą dotyczył zlecenia przelewu, złożonego kilka lat temu przez dłużnika firmy. Oprócz międzynarodowego numeru IBAN (jak się okazało ‒ błędnego) podał on także nazwę odbiorcy, jednak przelew nigdy nie trafił na jego konto. W tej sytuacji spółka wytoczyła powództwo przeciwko Poste Italiane przed sądem w Udine (Włochy). Argumentowała, że odpowiedzialność za omyłkową transakcję ponosi poczta, gdyż nie sprawdziła, czy numer IBAN wskazany przez zleceniodawcę odpowiada nazwie odbiorcy. Poczta utrzymywała natomiast, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności, ponieważ dokonała przelewu na IBAN wskazany przez zleceniodawcę.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ówcześnie obowiązującej dyrektywy 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 listopada 2007 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego (Dz.Urz. UE z 2007 r. L 319, s. 1) zlecenie płatnicze wykonane zgodnie z unikatowym identyfikatorem uważa się za wykonane prawidłowo, co oznacza ograniczenie odpowiedzialności dostawcy usług płatniczych. Na marginesie dodajmy, że analogiczny zapis znalazł się w art. 88 ust. 2 obecnie obowiązującej dyrektywy 2015/2366 Parlamentu Europejskiego i Rady z 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego (Dz.Urz. UE z 2015 r. L 337, s. 35). Jednak sąd rozpatrujący sprawę miał wątpliwości, czy określenie „dostawca usług płatniczych” stosuje się w tym przypadku tylko do banku podmiotu zlecającego przelew, czy także do banku odbiorcy. Dlatego skierował pytanie prejudycjalne do TSUE.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Smt(2019-04-11 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    To jest dość mocno kontrowersyjna linia- nie nowa, ale budząca od lat wątpliwości. IMHO, co do zasady bank ODBIORCY powinien weryfikować niezgodność danych odbiorcy (posiadacza rachunku) z tym, co ma zapisane w swoich zbiorach danych. Może w ten sposób, że do wyjaśnienia nie udostępni tych środków, tylko zweryfikuje najpierw tę rozbieżność z bankiem nadawcy? Jeśli nie we wszystkich, to na pewno powyżej określonej kwoty transakcji powinno to być obowiązkowe (np. 1000 EURO w całej UE).

    Odpowiedz
  • 124t c(2019-04-09 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    Takie podejście należy uznać za krzywdzące dla stron transakcji bankowych. Numer rachunku nie czytelny dla przeciętnego człowieka, gdyż nie pozwala odróżnić odbiorcy w sposób intuicyjny. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo błędu w wykonywaniu transakcji. Bank jest w pewnym sensie instytucją zaufania społecznego. Od wyroku TSUE przestaje nią być. Zapewne wyrok TSUE był motywowany RODO i dyrektywami, mającymi rozszerzyć liczbę potencjalnych podmiotów, które mogą dokonywać transakcji bankowych. Szkoda. Zamiast od lat rzetelnego i poukładanego świata finansów dostajemy chaos, na wzór bitcoina. Nikt nic nie wie - nie zna intencji, nie zna celu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane