statystyki

Przelew jeszcze nie doszedł, chociaż termin wyznaczony przez inwestora minął. Abris wierzy jednak w wypłatę odszkodowania

autor: Bartek Godusławski18.03.2019, 09:18; Aktualizacja: 18.03.2019, 09:19

Fundusz, który wygrał z Polską spór arbitrażowy, zakłada, że dostanie należne pieniądze. Przelew jeszcze nie doszedł, chociaż termin wyznaczony przez inwestora minął.

Po tym jak szwedzki sąd apelacyjny oddalił skargi Polski na wcześniejsze wyroki Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, fundusz Abris powinien dostać ok. 720 mln zł odszkodowania z odsetkami plus ok. 4 mln euro kosztów sądowych. Chodzi o sprawę wywłaszczenia PL Holdings (kontrolowanego przez Abris) z akcji FM Banku. Decyzją Komisji Nadzoru Finansowego stało się to w 2014 r. Po latach arbitrażu i decyzji szwedzkiego sądu, który potwierdził, że to inwestor miał rację, Abris ma prawo do odszkodowania. Wezwał do jego wypłaty Ministerstwo Finansów, a termin przelewu upłynął w piątek. Spytaliśmy fundusz, czy to oznacza, że rozpocznie egzekucję na aktywach należących do Polski.

„Jesteśmy przekonani, że należne odszkodowanie zostanie nam przekazane, a opóźnienie w jego wypłacie wynika wyłącznie z administracyjnych powodów, do czego podchodzimy z wyrozumiałością” – czytamy w odpowiedzi Abrisu.

Wcześniej partner zarządzający funduszem Paweł Gieryński w rozmowie z DGP zaproponował rządowi, że jeśli Polska zrezygnuje z odwołania do szwedzkiego Sądu Najwyższego i wypłaci odszkodowanie, to Abris zapomni o ok. 90 mln zł odsetek. Prokuratoria Generalna, która zajmuje się tą sprawą, rozwiewa jednak wątpliwości i zamierza walczyć z niekorzystną decyzją sądu apelacyjnego do końca. „Prokuratoria Generalna, za pośrednictwem szwedzkich pełnomocników RP z kancelarii prawnych Hannes Snellman oraz Wallin and Partners, złożyła skargę do Sądu Najwyższego w Szwecji w dniu 1 marca br. Uzasadnienie skargi ma być przedłożone sądowi do końca kwietnia” – informuje DGP prokuratoria.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane