statystyki

Energetyczna pauza na giełdzie

autor: Karolina Baca-Pogorzelska06.02.2019, 11:30; Aktualizacja: 06.02.2019, 11:33
GPW w Warszawie

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w styczniu 8,7 TWh i był aż o 20,1 proc. niższy niż w styczniu 2018 rźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Spełnił się pesymistyczny scenariusz o spadku obrotów na Towarowej Giełdzie Energii po wejściu w życie ustawy prądowej. Zgodnie z naszą prognozą obowiązujące od miesiąca przepisy zamrażające rachunki za prąd na ubiegłorocznym poziomie wprowadzają chaos, a brak rozporządzeń do nich pogłębia niepewność na rynku.

Pokazują to dane za styczeń opublikowane wczoraj przez Towarową Giełdę Energii (TGE). Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w styczniu 8,7 TWh i był aż o 20,1 proc. niższy niż w styczniu 2018 r. Średnia ważona cena na głównym rynku ukształtowała się w styczniu na poziomie 246,24 zł/MWh, o ponad 28 zł więcej niż w grudniu.

– Widać dużą niepewność uczestników rynku. Pojawiają się pytania, czy mamy do czynienia z pomocą publiczną czy nie, jak będą wyglądały renegocjacje umów, co wprowadzi rozporządzenie… Ta niepewność może wpływać na zachowania zwłaszcza tych uczestników rynku, którzy kupują energię na potrzeby swoich klientów, a tym samym lekko zaburzyć wielkość obrotów na TGE – mówił nam w wywiadzie z 7 stycznia Piotr Zawistowski, prezes giełdy.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane