statystyki

Energetyczna pauza na giełdzie

autor: Karolina Baca-Pogorzelska06.02.2019, 11:30; Aktualizacja: 06.02.2019, 11:33
GPW w Warszawie

Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w styczniu 8,7 TWh i był aż o 20,1 proc. niższy niż w styczniu 2018 rźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Spełnił się pesymistyczny scenariusz o spadku obrotów na Towarowej Giełdzie Energii po wejściu w życie ustawy prądowej. Zgodnie z naszą prognozą obowiązujące od miesiąca przepisy zamrażające rachunki za prąd na ubiegłorocznym poziomie wprowadzają chaos, a brak rozporządzeń do nich pogłębia niepewność na rynku.

Pokazują to dane za styczeń opublikowane wczoraj przez Towarową Giełdę Energii (TGE). Wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł w styczniu 8,7 TWh i był aż o 20,1 proc. niższy niż w styczniu 2018 r. Średnia ważona cena na głównym rynku ukształtowała się w styczniu na poziomie 246,24 zł/MWh, o ponad 28 zł więcej niż w grudniu.

– Widać dużą niepewność uczestników rynku. Pojawiają się pytania, czy mamy do czynienia z pomocą publiczną czy nie, jak będą wyglądały renegocjacje umów, co wprowadzi rozporządzenie… Ta niepewność może wpływać na zachowania zwłaszcza tych uczestników rynku, którzy kupują energię na potrzeby swoich klientów, a tym samym lekko zaburzyć wielkość obrotów na TGE – mówił nam w wywiadzie z 7 stycznia Piotr Zawistowski, prezes giełdy.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane