Minister finansów Mihaly Varga, który sygnował dokument wraz z prezesem MBI Nikołajem Kosowem, wyraził przekonanie, że przeniesienie siedziby tej instytucji wzmocni centralną rolę Węgier i Budapesztu w sferze finansów.
Według niego posunięcie to będzie korzystne zarówno dla MBI, jak i Węgier, a także stworzy nowe możliwości aktorom węgierskiego życia finansowego i gospodarczego. Wyraził też przekonanie, że na Węgry przybędzie więcej wysoko wykwalifikowanych specjalistów finansowych i bank pomoże krajowym przedsiębiorstwom trafić na rynek międzynarodowy.
Ocenił, że dzięki przeniesieniu siedziby MBI będzie się mógł skuteczniej włączyć w życie finansowe i gospodarcze Europy, a także zbudować szeroki system kontaktów z europejskimi instytucjami finansowymi i innymi międzynarodowymi bankami inwestycyjnymi. W ten sposób – według Vargi – MBI może zacząć odgrywać istotną rolę w inwestycjach i udzielaniu kredytów firmom w Europie Środkowej.
Kosow ze swej strony powiedział, że udziałowcy zdecydowali o przeniesieniu siedziby banku, gdyż lokalizacja ta stwarza możliwość dalszego rozwijania współpracy z międzynarodowymi partnerami finansowymi i zapewnienia dodatkowych funduszy na działalność.
Jak dodał, MBI w ciągu ostatnich trzech lat włożył w węgierską gospodarkę kredyty wysokości 100 mln euro.
Międzynarodowy Bank Inwestycyjny został utworzony w 1970 r. w celu ułatwiania rozwoju i wzmacniania współpracy państw członkowskich RWPG. Obecnie należą do niego Bułgaria, Czechy, Kuba, Mongolia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Węgry i Wietnam.
Varga przypomniał, że Węgry wznowiły członkostwo w MBI w 2015 r. i są teraz jego trzecim co do wielkości udziałowcem.