statystyki

Czy na obligacjach nie da się dużo zarobić?

autor: Marek Chądzyński05.02.2019, 07:04; Aktualizacja: 05.02.2019, 08:51
Oprócz tego FRD skorzystał na nowelizacji ubiegłorocznej ustawy okołobudżetowej. Dzięki dobrej sytuacji w kasie państwa rząd postanowił zasilić niektóre instytucje dodatkowym zastrzykiem pieniędzy – w sumie na ponad 11 mld zł. Fundusz otrzymał z tego 2 mld zł.

Oprócz tego FRD skorzystał na nowelizacji ubiegłorocznej ustawy okołobudżetowej. Dzięki dobrej sytuacji w kasie państwa rząd postanowił zasilić niektóre instytucje dodatkowym zastrzykiem pieniędzy – w sumie na ponad 11 mld zł. Fundusz otrzymał z tego 2 mld zł.źródło: ShutterStock

Fundusz Rezerwy Demograficznej w ubiegłym roku niemal podwoił swoje aktywa. Ale pasywne zarządzanie, jakie stosuje, nie pozwala na duże zyski.

Według danych ZUS w ubiegłym roku FRD uzyskał zysk z obligacji, akcji i gotówki na poziomie ok. 1,6 proc. – Przy konserwatywnej strategii funduszu takie wyniki są niezłe na tle np. funduszy komercyjnych o zbliżonej strukturze aktywów. Co nie znaczy, że są. Nie może być wysokiej stopy zwrotu w sytuacji, gdy inwestuje się przede wszystkim w bezpieczne obligacje – mówi Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i ekspert od systemu ubezpieczeń społecznych.

Struktura aktywów FRD klasyfikuje go gdzieś pomiędzy funduszami polskich obligacji a funduszami stabilnego wzrostu. Bo nieco ponad 79 proc. swoich aktywów ma ulokowanych w papierach dłużnych Skarbu Państwa. Akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie stanowią ok. 12 proc. aktywów.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane