statystyki

Czy na obligacjach nie da się dużo zarobić?

autor: Marek Chądzyński05.02.2019, 07:04; Aktualizacja: 05.02.2019, 08:51
Oprócz tego FRD skorzystał na nowelizacji ubiegłorocznej ustawy okołobudżetowej. Dzięki dobrej sytuacji w kasie państwa rząd postanowił zasilić niektóre instytucje dodatkowym zastrzykiem pieniędzy – w sumie na ponad 11 mld zł. Fundusz otrzymał z tego 2 mld zł.

Oprócz tego FRD skorzystał na nowelizacji ubiegłorocznej ustawy okołobudżetowej. Dzięki dobrej sytuacji w kasie państwa rząd postanowił zasilić niektóre instytucje dodatkowym zastrzykiem pieniędzy – w sumie na ponad 11 mld zł. Fundusz otrzymał z tego 2 mld zł.źródło: ShutterStock

Fundusz Rezerwy Demograficznej w ubiegłym roku niemal podwoił swoje aktywa. Ale pasywne zarządzanie, jakie stosuje, nie pozwala na duże zyski.

Według danych ZUS w ubiegłym roku FRD uzyskał zysk z obligacji, akcji i gotówki na poziomie ok. 1,6 proc. – Przy konserwatywnej strategii funduszu takie wyniki są niezłe na tle np. funduszy komercyjnych o zbliżonej strukturze aktywów. Co nie znaczy, że są. Nie może być wysokiej stopy zwrotu w sytuacji, gdy inwestuje się przede wszystkim w bezpieczne obligacje – mówi Łukasz Kozłowski, ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i ekspert od systemu ubezpieczeń społecznych.

Struktura aktywów FRD klasyfikuje go gdzieś pomiędzy funduszami polskich obligacji a funduszami stabilnego wzrostu. Bo nieco ponad 79 proc. swoich aktywów ma ulokowanych w papierach dłużnych Skarbu Państwa. Akcje spółek notowanych na warszawskiej giełdzie stanowią ok. 12 proc. aktywów.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane