Dla ropy w USA kończy się najlepszy miesiąc od kwietnia 2015 r. W styczniu surowiec na giełdzie w Nowym Jorku zdrożał o ponad 20 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,55 USD, po zwyżce o 0,59 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,18 USD za baryłkę, po wzroście ceny o 0,75 proc.

Na rynkach coraz wyraźniej widać, że zaczyna działać uzgodniony w grudniu 2018 przez kraje OPEC+ plan zmniejszania dostaw ropy o 1,2 mln baryłek dziennie.

Amerykański Departament Energii (DoE) podał, że Arabia Saudyjska dostarczyła do USA w ub. tygodniu najmniej ropy od co najmniej 15 miesięcy.

Z kolei Rosja w styczniu produkowała dziennie o 50.000 baryłek mniej niż w X 2018. Poinformował o tym minister energii Rosji Aleksander Novak.

Analitycy wskazują, że popyt na ropę może wzrosnąć, bo prognozy dla globalnej gospodarki wydają się nieco "jaśniejsze", po tym jak na swoim styczniowym posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe bez zmian.

"Akomodacyjne nastawienie Rezerwy Federalnej wskazuje na znacznie lepsze perspektywy dla wzrostu gospodarczego na świecie w średnim i długim okresie" - mówi Michael McCarthy, główny strateg ds. rynków w CMC Markets.

"Do tego działania OPEC+ i Rosji wyraźnie wspierają ceny w krótkiej perspektywie" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 92 centy do 54,23 USD za baryłkę.

Od początku stycznia surowiec na NYMEX zdrożał - do tej pory - o ponad 9 dolarów.

W IV kwartale 2018 r. WTI straciła na wartości prawie 40 proc.