W najbliższych dniach tankujący benzynę mogą liczyć na obniżki, jednak dla właścicieli diesli nie ma dobrych wiadomości- podali w piątek analitycy rynku paliw.

Jak napisali analitycy e-petrolu, ceny ropy Brent gwałtownie obniżyły się w mijającym tygodniu, głównie za sprawą wizji nadpodaży, która może ponownie zmienić oblicze rynku w kolejnych miesiącach. To wpłynęło także na cenniki polskich rafinerii.

"Niestety kierowcy nie mają jeszcze specjalnych powodów do radości, bowiem spadki nie dotarły na rynek detaliczny. Ostatnie zmiany były jedynie minimalne i nie odzwierciedliły trendu na rynku hurtowym" - podkreślili eksperci e-petrol.

W analizie firmy BM Reflex dodano, że "obecna sytuacja na rynku detalicznym jest mniej korzystna dla kierowców niż właścicieli stacji. Poziom cen paliw pozwala im odrobić straty wygenerowane na stacjach jeszcze w październiku, tym bardziej, że wahania cen w detalu są kosmetyczne w stosunku do zmian na rynku hurtowym".

"W tym tygodniu na części stacji pojawiły się pierwsze wyraźniejsze ruchy cen w dół. Mimo to średnio w kraju za paliwa płacimy mniej niż przed tygodniem zaledwie o 1 – 2 grosze na litrze. Warto tu podkreślić, że odnotowaliśmy w tym tygodniu ceny benzyny bezołowiowej 95 poniżej 5 zł/l, a dokładnie ok. 4,79 – 4,85 zł/l , a oleju napędowego poniżej 5,10 zł/l. Wszystko wskazuje na to, że obniżki powinny być kontynuowane na większą niż dotychczas skalę. Na niektórych stacjach ceny spadały już średnio do 10 groszy na litrze" - poinformował Reflex.

Dla rynku detalicznego analitycy BM Reflex prognozują, że "w najbliższych dniach na wyraźne obniżki cen mogą liczyć tankujący benzynę. Spore zmiany spadkowe na rynku gazu płynnego powodują, że także i to paliwo będzie wyraźnie tanieć w kolejnych notowaniach cen detalicznych. Tak dobrych wiadomości nie mamy dla kierowców samochodów z silnikiem Diesla".

Prognozowane na przyszły tydzień przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,94-5,05 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,21-5,32 zł/l oraz 2,47-2,54 zł/l dla autogazu - podano w komunikacie.

BM Reflex poinformowało również, że rafinerie sprzedają taniej. "Spadki, które zobaczyliśmy w polskich rafineriach są znaczące. W przypadku benzyny 95-oktanowej cena w porównaniu z wynikiem sprzed tygodnia jest niższa o ponad 56 zł na metrze sześc. i wynosi 3690 zł. Benzyna w odmianie 98-oktanowej potaniała jeszcze wyraźniej, jej obecna cena to 3865 zł za metr sześc., a więc o 71 zł mniej niż tydzień temu. W cenach diesla mamy spadek wynoszący 52,6 zł. Paliwo to kosztuje 4139 zł/m sześc. Sześćdziesięciozłotowy spadek zobaczyliśmy także w przypadku cen oleju opałowego, który sprzedawany jest średnio po 2772,60 zł/m sześc." - czytamy w komunikacie.