Kontrakty na europejskie i amerykańskie indeksy spadają. Spółki technologiczne znów popsuły nastroje na rynkach - w poniedziałek w USA, a we wtorek z Azji i Europie - podają maklerzy.

Kontrakty na Euro Stoxx 50 zniżkują o 0,413 proc., na FTSE 100 - w dół o 0,350 proc., na CAC 40 - spada o 0,362 proc., a na DAX - na minusie o 0,574 proc.

W USA kontrakty zniżkują po 0,4-0,7 proc.

Słabo było już w poniedziałek - amerykańskie indeksy rozpoczęły tydzień od mocnych spadków, a indeks Dow Jones stracił blisko 400 punktów. Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 1,56 proc., S&P 500 spadł o 1,66 proc., a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 3,03 proc.

Ostrym zniżkom na Wall Street przewodziły spółki technologiczne. Firmy z grupy popularnie nazywanej FAANG, czyli Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Alphabet znajdują się w rynku niedźwiedzia, a każda z nich spadła już o ponad 20 proc. wobec swoich rocznych szczytów.

Inwestorzy dokonują ponownej oceny swoich oczekiwań po kilku tygodniach wahań wywołanych obawami o eskalację konfliktu handlowego USA-Chiny i o spowolnienie światowej gospodarki.

Słabnie optymizm, że napięte stosunki USA-Chiny mogą się poprawić podczas spotkania grupy G20 - pod koniec miesiąca prezydent USA Donald Trump ma spotkać się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem na szczycie G20 w Buenos Aires.

W sobotę wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że jego państwo może nałożyć kolejne cła na chińskie towary i nie zmieni swojej polityki, jeśli nie zrobią tego pierwsze Chiny. Oskarżył też Chiny o udzielanie kredytów mniejszym państwom w celu uzależnienia ich od władz w Pekinie.

"Przełomem byłoby spowolnienie tempa nakładania ceł albo niepozwolenie na wprowadzenie od początku 2019 r. 25-procentowych ceł na towary warte 200 mld USD" - mówi Darrell Cronk, prezes Wells Fargo Investment Institute.

Dodaje, że umowa o wznowieniu dyskusji i negocjacji w przyszłym roku byłaby postrzegana na rynku jako silny, pozytywny czynnik dla ryzykownych aktywów.

We wtorek stabilizuje się kurs brytyjskiego funta. Premier W.Brytanii Theresa May zaapelowała do liderów brytyjskiego biznesu, aby pomogli jej w przeforsowaniu dealu w sprawie Brexitu.

Poniżej 5.000 USD spadła cena Bitcoina - po raz pierwszy do X 2017 r.

Cena ropy naftowej na NYMEX w Nowym Jorku wynosi 56,90 USD za baryłkę.