statystyki

Nieuczciwa sprzedaż i kryzys zaufania. Czy finanse naprawdę muszą tak wyglądać? [OPINIA]

autor: Artur Nowak-Gocławski, Prof. Jerzy Hausner06.11.2018, 08:15; Aktualizacja: 07.11.2018, 08:47
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

W latach 2008 i 2009, dla wielu z nas niespodziewanie, światowe instytucje finansowe pokazały, że to zapomnienie, czym jest służba, może wywrócić nasz porządek do góry nogami - pisze Artur Nowak-Gocławski.źródło: ShutterStock

Menedżeryzm finansowy opanował nowoczesne technologicznie przedsiębiorstwa. Stają się one maszynkami do zarabiania, ale zanika w nich duch schumpeterowskiej przedsiębiorczości - twierdzi prof. Jerzy Hausner.

prof. Jerzy Hausner

W c ześniej niektóre SKOK-i, później Amber Gold, teraz GetBack. Nasz w sumie nieduży rynek finansowy jest wstrząsany takimi wydarzeniami, które dotykają dziesiątek tysięcy obywateli i pożerają ich oszczędności. O co tyle hałasu? – ktoś zapyta. To tylko incydenty, nadużycia, których w gospodarce rynkowej nie da się uniknąć. Czy rzeczywiście? Czy mamy do czynienia tylko z aferami? A może jednak są to jaskrawe przypadki obowiązujących na rynku finansowym reguł, wynikających z połączenia finansjalizacji gospodarki, jej globalizacji i cyfryzacji. Warto się zastanowić.

Menedżeryzm finansowy opanował nowoczesne technologicznie przedsiębiorstwa. Stają się one maszynkami do zarabiania, ale zanika w nich duch schumpeterowskiej przedsiębiorczości.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane