Firmy konsultingowe, działające na polskim rynku, zalegają ze spłatą 328 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. W ciągu czterech ostatnich lat ich zadłużenie, jak wyliczono, wzrosło ponad trzykrotnie.
Reklama

Najnowsze zestawienie Krajowego Rejestru Długów, dotyczące zaległości płatniczych, obejmuje firmy prowadzące działalność prawniczą, rachunkowo-księgową, doradztwo podatkowe oraz związane z zarządzaniem.

Wynika z niego, że mają one 328 mln zł długów. "Jeszcze cztery lata temu było to 100 mln zł" - wyliczono.

Obecnie średnie zadłużenie firmy to 29 tys. zł, a np. w 2014 r. wynosiło ono 16,5 tys. zł. W tym czasie, jak wskazał Krajowy Rejestr Długów, niemal podwoiła się liczba dłużników – aktualnie w bazie KRD widnieje 11,3 tys. takich podmiotów (wobec 6,1 tys. cztery lata temu).

Największe długi mają firmy doradcze z województwa mazowieckiego - prawie 95 mln zł. Kolejny jest Śląsk, gdzie konsultanci zalegają ze spłatą 40,3 mln zł, a trzecie miejsce zajmuje Wielkopolska (28,5 mln zł). Z kolei najmniej zadłużone jest Podlasie (5 mln zł).

Wierzycielami firm konsultingowych są firmy windykacyjne oraz fundusze sekurytyzacyjne, do których trafiły długi pierwotnych wierzycieli (145 mln zł), banki i ubezpieczyciele (106 mln zł), operatorzy telefonii, internetu i telewizji (9,3 mln zł), dostawcy prądu, wody i gazu (9,2 mln zł), firmy z branży budowlanej (4,2 mln zł) oraz świadczące usługi transportowe i logistyczne (4 mln zł).

Ale, jak podkreśla KRD, w roli wierzycieli występują także same firmy doradcze. Najmniej solidne w spłacaniu należności wobec nich są przedsiębiorstwa budowlane, które mają do oddania 16,8 mln zł. Dużą sumę firmom konsultingowym winne są także sklepy i hurtownie (11,8 mln zł), przedsiębiorstwa specjalizujące się w przetwórstwie przemysłowym (9,7 mln zł).

"Co ciekawe, długi wobec firm konsultingowych mają także spółki zajmujące się doradztwem związanym z zarządzaniem, które są im winne aż 1,1 mln zł. Nieco mniej, bo 0,2 mln zł, zalegają im firmy rachunkowo-księgowe i doradzające w kwestiach podatkowych, a także te zajmujące się działalnością prawniczą, które nie zapłaciły 0,15 mln zł" - wyliczył, cytowany w komunikacie, prezes KRD Adam Łącki.

Z ostatniego dostępnego raportu firmy ConQuest Consulting wynika, że rynek usług doradczych w Polsce jest wart ok. 366 mln euro z prognozą wzrostu 5 proc. rocznie w kolejnych latach. W 2020 r. ma osiągnąć wartość 424 mln euro. Na jego dynamiczny rozwój wpływa, jak wskazano, stabilna sytuacja ekonomiczna, w tym wzrosty w najważniejszych sektorach polskiej gospodarki.

KRD zwraca uwagę, że z usług doradczych korzystają nie tylko wielkie koncerny, ale też małe i średnie firmy. To właśnie one przed podjęciem decyzji biznesowych coraz odważniej korzystają ze wsparcia zewnętrznych konsultantów. Raport ConQuest Consulting pokazuje, że segment MŚP najchętniej posiłkuje się doradztwem finansowym (podatkowym i prawnym) – wskazało tak 73 proc. badanych. Popularne jest też doradztwo operacyjne (m.in. poszukiwanie partnerów biznesowych, kreowanie strategii marketingowych i badania rynku) – 39 proc. odpowiedzi.

Według Mirosława Sędłaka, zarządzającego programem Rzetelna Firma w ramach Kaczmarski Group, zarówno duże korporacje, jak i mniejsi przedsiębiorcy oczekują od firmy konsultingowej najwyższych kompetencji i profesjonalnego wsparcia w prowadzeniu biznesu - w sytuacjach kryzysowych, kiedy np. załamuje się rynek powierzają im los firmy. "Należałoby się więc spodziewać, że firmy doradcze będą wzorem, zwłaszcza pod względem finansowym, dla podmiotów, które szukają u nich pomocy. Z danych KRD wyłania się jednak nieco inny obraz branży. Zadłużenie uderza w wiarygodność firm" - zaznaczył cytowany w komunikacie Sędłak.

Analiza długów branży doradczej została przygotowana przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Rzetelną Firmę w oparciu o dane KRD z września 2018 r. Prezentuje informacje o zadłużeniu firm prowadzących działalność prawniczą, rachunkowo-księgową, doradztwo podatkowe oraz związane z zarządzaniem. Ukazuje także grupy ich wierzycieli.