Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 50,5 pkt we wrześniu br. z 51,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Jest to trzeci z rzędu spadek wskaźnika PMI do najniższego wyniku od 23 miesięcy, podkreślił Markit.

"We wrześniu wskaźnik PMI spadł z sierpniowego poziomu 51,4 do wyniku 50,5, sygnalizując najwolniejsze ogólne tempo wzrostu polskiego sektora przemysłowego od października 2016 roku. Najnowszy odczyt uplasował się jednak na równi ze średnią długoterminową na poziomie 50,6, wydłużając bieżącą tendencję wzrostową do czterech lat" - czytamy w komunikacie.

Sytuacja bliska stagnacji w sektorze przemysłowym we wrześniu była głównie wynikiem spadku liczby nowych zamówień. Był to pierwszy taki spadek w sektorze od prawie dwóch lat. Co więcej, liczba nowych zamówień eksportowych zmalała czwarty raz w 2018 roku i to w najszybszym tempie od ponad czterech lat, podano także.

"Polska produkcja przemysłowa ponownie wzrosła we wrześniu, pomimo spadku nowych zleceń. Zmalała również (drugi miesiąc z rzędu) liczba zaległości produkcyjnych w sektorze. Tempo rozwoju produkcji było najwolniejsze od października 2016 roku. Zapasy wyrobów gotowych wzrosły drugi miesiąc z rzędu" - czytamy dalej.

Markit zwrócił uwagę, że we wrześniu polscy producenci nadal zwiększali zatrudnienie, choć jego tempo spadło do najniższego od 10 miesięcy. Powodem tego był mniejszy napływ nowych zamówień.

"We wrześniu prognozy na 12 miesięcy dla polskiego sektora przemysłowego dotyczące wzrostu wielkości produkcji pozostały dobre, lecz słabną nieprzerwanie po raz szósty od ośmiu miesięcy. Poziom optymizmu osiągnął najniższy wynik od listopada 2016 roku" - wskazano także.

"Wzrost produkcji polskiego sektora przemysłowego uległ we wrześniu spowolnieniu do bardzo niskiego poziomu, wraz ze spadkiem liczby nowych zamówień. Spadek liczby nowych zamówień zakończył prawie dwuletnią sekwencję wzrostów, najdłuższą od ponad dekady. Dane z badania sugerują, że kluczowym czynnikiem było osłabienie popytu na eksport – liczba nowych zamówień eksportowych spadła w najszybszym tempie od ponad czterech lat. Główny wskaźnik PMI utrzymał się tuż nad poziomem 50,0, wydłużając obecną rekordową sekwencję pozytywnych odczytów do czterech lat, choć w dużej mierze stały za tym wskaźniki składowe dotyczące zatrudnienia i czasu realizacji dostaw. Wskaźniki te, wraz z produkcją, mogą również zmienić się w negatywne w najbliższych miesiącach, jeśli liczba nowych zamówień nie wzrośnie w październiku" - skomentował dyrektor IHM Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.