statystyki

Ropa jest droga, więc droższe będzie wszystko

autor: Łukasz Wilkowicz, Justyna Piszczatowska27.09.2018, 07:56; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:19
Według analityków nie ma większych perspektyw na spadek cen ropy i gazu w najbliższych kwartałach

Według analityków nie ma większych perspektyw na spadek cen ropy i gazu w najbliższych kwartałachźródło: ShutterStock

Cena europejskiej ropy Brent przekroczyła 80 dol. za baryłkę. Surowiec z Ameryki kosztuje ponad 70 dol. Najwięcej od od jesieni 2014 r.

Według analityków nie ma większych perspektyw na spadek cen ropy i gazu w najbliższych kwartałach. Według kierowanego przez George’a Friedmana ośrodka analitycznego Stratfor, w IV kw. 2018 r. nawet mimo sezonowego spadku zapotrzebowania na paliwa w okresie jesienno-zimowym, niekorzystne czynniki podażowe, takie jak spadek eksportu ropy z Iranu, nie pozwolą na obniżkę cen węglowodorów.

W przypadku Polski jest to o tyle dotkliwe, że jesteśmy biorcą cen surowców. – Spadek wydobycia w krajach takich jak Wenezuela czy Algieria i Angola przekłada się nie tylko na mniejszą podaż, ale również obniża poziom światowych rezerw ropy. W efekcie Polska, nie mając wystarczających krajowych zasobów węglowodorów, jest wystawiona na globalne konsekwencje wzrostu cen importowanych paliw. Dla naszej gospodarki szczególnie niekorzystne jest osłabienie kursu złotego do dolara, na który dodatkowo wpływa kurs euro do dolara. A to właśnie ten kurs złotego do dolara ma negatywny wpływ na ceny gazu ziemnego importowanego w ramach kontraktu jamalskiego z Rosją obowiązującego do 2022 r. – wyjaśnia dr Mariusz Ruszel z Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Politechniki Rzeszowskiej.

Instytut w swoim ostatnim raporcie wskazuje, że spadkowi podaży ropy towarzyszy dobra koniunktura gospodarcza w Europie, USA i Chinach, które są jednym z największych jej importerów na świecie. Wzrost największych gospodarek powoduje, że światowe zapotrzebowanie na ropę wciąż dość stabilnie rośnie.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane