statystyki

O ryzyku walutowym trzeba informować zrozumiale

autor: Patryk Słowik24.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 24.09.2018, 11:01
Waluty

Luksemburscy sędziowie uznali, że nieuczciwy charakter niejasnego warunku umownego, który obciąża kredytobiorcę ryzykiem kursowym i nie odzwierciedla przepisów ustawowych, może podlegać kontroli sąduźródło: ShutterStock

Instytucje finansowe są zobowiązane do dostarczenia kredytobiorcom biorącym kredyty denominowane i indeksowane w obcej walucie informacji wystarczających do podjęcia przez nich świadomych i rozważnych decyzji. Oznacza to, że warunek dotyczący ryzyka kursowego musi zostać zrozumiany przez konsumenta zarówno w aspekcie formalnym, gramatycznym, jak i w odniesieniu do konkretów z niego wynikających.

Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej sporu między węgierskimi konsumentami a madziarskim bankiem. Wyrok jednak w najlepsze może stać się podstawą orzekania przez polskie sądy w wielu sprawach.

Wynika z niego, że aby bank mógł skutecznie wykazać, że kredytobiorca został właściwie poinformowany o ryzyku, przeciętny konsument powinien nie tylko mieć możliwość dowiedzieć się o możliwości spadku wartości waluty krajowej względem waluty obcej, do której kredyt był denominowany, lecz także oszacować potencjalnie istotne konsekwencje ekonomiczne takiego warunku dla swoich zobowiązań finansowych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane