statystyki

NBP podnosi prognozę wzrostu. Glapiński: Lepszej sytuacji nie można sobie wyobrazić

autor: Łukasz Wilkowicz12.07.2018, 08:10; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:44
NBP

Mimo obniżki prognoz na lata 2019–2020 po zakończeniu tego okresu PKB według nowej projekcji będzie minimalnie wyższy niż według oczekiwań z marca.źródło: ShutterStock

NBP podniósł prognozę wzrostu na ten rok, ale obniżył na dwa kolejne lata

W tym roku wzrost gospodarczy w Polsce powinien zawrzeć się w przedziale 4,0–5,2 proc. – tak wskazuje najnowsza projekcja inflacji przygotowywana przez analityków Narodowego Banku Polskiego. Środek tego przedziału to 4,6 proc. Oznacza to, że nowe przewidywania są wyraźnie bardziej optymistyczne niż te z poprzedniej projekcji – z marca.

Wtedy NBP zakładał wzrost nieprzekraczający 4,3 proc. Przewidywania banku centralnego doszlusowały do oczekiwań rynkowych – takie samo było średnie prognozowane tempo wzrostu PKB w ostatniej ankiecie DGP przeprowadzonej w końcu czerwca wśród ekonomistów z instytucji komercyjnych.

Podwyżce prognozy na ten rok towarzyszy obniżka oczekiwań na dwa kolejne lata. W 2019 r. różnica jest jeszcze niewielka, ale w 2020 r. zamiast spodziewanych w marcu 3,6 proc. wzrostu ma być niecałe 3,4 proc.

– Tempo będzie lekko spowalniać, ale nadal mamy szybki, zrównoważony wzrost przy szybkim, ale niepowodującym nierównowagi tempie wzrostu wynagrodzeń. Lepszej sytuacji nie można sobie wyobrazić – powiedział Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Pomimo obniżki prognoz na lata 2019–2020 po zakończeniu tego okresu PKB według nowej projekcji będzie minimalnie wyższy niż według oczekiwań z marca.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane