statystyki

NBP podnosi prognozę wzrostu. Glapiński: Lepszej sytuacji nie można sobie wyobrazić

autor: Łukasz Wilkowicz12.07.2018, 08:10; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:44
NBP

Mimo obniżki prognoz na lata 2019–2020 po zakończeniu tego okresu PKB według nowej projekcji będzie minimalnie wyższy niż według oczekiwań z marca.źródło: ShutterStock

NBP podniósł prognozę wzrostu na ten rok, ale obniżył na dwa kolejne lata

W tym roku wzrost gospodarczy w Polsce powinien zawrzeć się w przedziale 4,0–5,2 proc. – tak wskazuje najnowsza projekcja inflacji przygotowywana przez analityków Narodowego Banku Polskiego. Środek tego przedziału to 4,6 proc. Oznacza to, że nowe przewidywania są wyraźnie bardziej optymistyczne niż te z poprzedniej projekcji – z marca.

Wtedy NBP zakładał wzrost nieprzekraczający 4,3 proc. Przewidywania banku centralnego doszlusowały do oczekiwań rynkowych – takie samo było średnie prognozowane tempo wzrostu PKB w ostatniej ankiecie DGP przeprowadzonej w końcu czerwca wśród ekonomistów z instytucji komercyjnych.

Podwyżce prognozy na ten rok towarzyszy obniżka oczekiwań na dwa kolejne lata. W 2019 r. różnica jest jeszcze niewielka, ale w 2020 r. zamiast spodziewanych w marcu 3,6 proc. wzrostu ma być niecałe 3,4 proc.

– Tempo będzie lekko spowalniać, ale nadal mamy szybki, zrównoważony wzrost przy szybkim, ale niepowodującym nierównowagi tempie wzrostu wynagrodzeń. Lepszej sytuacji nie można sobie wyobrazić – powiedział Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Pomimo obniżki prognoz na lata 2019–2020 po zakończeniu tego okresu PKB według nowej projekcji będzie minimalnie wyższy niż według oczekiwań z marca.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane