Wczorajsze wieści z RPP potwierdziły „gołębie" nastawienie tej instytucji do polityki pieniężnej i w związku z tym w żadnym stopniu nie zaskoczyło inwestorów walutowych. W najbliższych dniach PLN będzie nadal skorelowany z kursem EUR/USD, dlatego warto obserwować doniesienia zza oceanu.

Niesprzyjające zazwyczaj złotemu spadki na parze EUR/USD nie przeszkodziły mu wczoraj w umocnieniu się, zarówno względem euro, dolara, jak i franka szwajcarskiego. Kurs EUR/USD zanotował wczoraj pięciomiesięczne minimum w okolicy 1,1765, po osiągnięciu którego odbił „na północ". Dziś ten wzrostowy ruch jest kontynuowany, co dodatkowo powinno sprzyjać stabilności kursów na parach złotowych. EUR/PLN notowany był dziś rano na poziomie 4,2740, USD/PLN 3,6230, a CHF/PLN 3,6190.

Mimo wszystko korelacja walut rynków wschodzących z kursem EUR/USD jest w dalszym ciągu silna, dlatego w perspektywie kolejnych dni warto obserwować sytuację na tej parze. Kluczowa pozostanie kwestia polityki monetarnej USA i oczekiwania dotyczące bardziej agresywnego, niż wcześniej oczekiwano, jej zacieśniania. Jakiekolwiek przesłanki wskazujące, że sprawdzi się scenariusz 4 podwyżek stóp procentowych w tym roku, mogą umacniać amerykańską walutę i negatywnie wpływać na złotego. Nadzieje na „jastrzębią" politykę Fed wzmacniać mogą dobre dane z amerykańskiego rynku pracy oraz z tamtejszej gospodarki. Dlatego nie można przechodzić obojętnie obok publikacji odczytów ekonomicznych na ten temat. Dziś wprawdzie w kalendarium znaleźć można jedynie cotygodniowe dane dotyczące ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, jednak nawet te mniej istotne dane mogą wpływać na rynek walutowy. Patrząc na pozycje inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets, można zauważyć przewagę tych wierzących w zwyżki EUR/USD. Pozycje długie posiada bowiem aktualnie 55% z nich i stanowią one 57% wartości wszystkich otwartych na tej parze.Reklama

Lokalnie ważnym wydarzeniem było zakończone wczoraj posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, choć nie przyniosło ono absolutnie żadnych, zaskakujących informacji. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym od 2015 r. poziomie, a zapowiedź utrzymania ich na nim nawet do 2020 r. została powtórzona po raz kolejny. Prezes RPP określił obecną sytuację bezinflacyjnego wzrostu gospodarczego „finansowym cudem", co potwierdza jego „gołębie" nastawienie. Podczas konferencji prasowej Adam Glapiński stwierdził, że zarówno kondycja złotego, jak i rynek pracy oraz wzrost gospodarczy, są dla niego w pełni satysfakcjonujące. Jutro optymizm prezesa zostanie zweryfikowany publikowanymi przez GUS danymi dotyczącymi płac oraz zmiany zatrudnienia. W przyszłym tygodniu opublikowane zostaną natomiast ważne dla polskiego rynku dane dotyczące produkcji przemysłowej (poniedziałek) oraz sprzedaży detalicznej (środa).