statystyki

Deficyt: W tym roku rekordu nie powtórzymy

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki19.04.2018, 07:23; Aktualizacja: 19.04.2018, 08:39
Obniżanie deficytu będzie miało korzystny wpływ na wielkość długu.

Obniżanie deficytu będzie miało korzystny wpływ na wielkość długu.źródło: ShutterStock

MF twierdzi, że jeśli plany wydatków zostaną zrealizowane w stu procentach, to deficyt sektora rządowego i samorządowego wyniesie 2,1 proc. PKB.

Tegoroczny wynik ma więc być gorszy niż w 2017 r., gdy był on rekordowo niski i wyniósł 1,5 proc. PKB. Ale też pisząc o pełnym wykorzystaniu limitu wydatkowego, resort daje wyraźnie do zrozumienia, że prognoza deficytu jest zrobiona z zakładką i w rzeczywistości rezultat może być lepszy. A to dlatego, że bardzo rzadko limit wydatków jest wykorzystywany w pełni. Przeciętnie tzw. naturalne oszczędności to ok. 3 proc. planu. W latach 2011–2017 wynosiły one 10,2 mld zł rocznie, czyli ok. 0,6 proc. PKB.

Prognozy MF znalazły się w aktualizacji programu konwergencji. To dokument, w którym rząd prezentuje Komisji Europejskiej stan polskich finansów publicznych. Dane o deficycie i długu są istotne, bo bezpośrednio pokazują, czy Polska wypełnia unijne wymogi dotyczące prowadzenia polityki fiskalnej.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane