Ameryka rosła szybciej. W II kwartale wzrost gospodarczy w USA wyniósł 2,6 proc. – wynika z opublikowanych w piątek wstępnych szacunków amerykańskiego Departamentu Handlu, który zajmuje się zbieraniem danych statystycznych. Wzrost PKB w I kwartale wyniósł 1,2 proc. W II kwartale popyt konsumpcyjny zwiększał się w tempie 2,8 proc., a inwestycje urosły o 2 proc.
Wzrost gospodarczy w USA / Dziennik Gazeta Prawna
MFW ścina Amerykanom, podnosi Europejczykom. Kilka dni wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swoje najnowsze prognozy makroekonomiczne. Przewidywania co do wzrostu PKB w USA na ten rok obniżono o 0,2 pkt proc., a na przyszły – o 0,4 pkt proc. Według obecnych szacunków i w tym, i w przyszłym roku największa światowa gospodarka ma rozwijać się w tempie 2,1 proc. MFW podniósł za to prognozy dla strefy euro – o 0,2 pkt proc. w tym roku (do 1,9 proc.) i o 0,1 pkt proc. w roku przyszłym (do 1,7 proc.). Najmocniej poszły w górę przewidywania dotyczące dynamiki PKB Włoch i Hiszpanii (o 0,5 pkt proc.).
Fed niedługo zacznie kurczyć bilans. Zgodnie z oczekiwaniami amerykańska Rezerwa Federalna nie zmieniła na lipcowym posiedzeniu parametrów polityki pieniężnej. Amerykański bank centralny zapowiedział jednak, że „stosunkowo niedługo” rozpocznie proces ograniczania bilansu – czyli odwracania prowadzonych po wybuchu kryzysu programów dodruku pieniądza. Przez rynki zostało to odebrane jako deklaracja, że decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona we wrześniu. To termin kolejnego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Wtedy bank centralny USA będzie dysponował także najnowszymi prognozami dotyczącymi wzrostu gospodarczego i inflacji.