Wartość niemieckiego eksportu towarów wyniosła w marcu br. 118,2 mld euro i była wyższa o 0,4 proc. niż w lutym 2017 r. i o 10,8 proc. niż przed rokiem - poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Jeszcze bardziej wzrósł import.

W marcu br. niemiecki import towarów osiągnął wartość 92,9 mld euro i był wyższy o 2,4 proc. niż w lutym. W porównaniu do marca zeszłego roku zwiększył się o 14,7 proc.

Miesięczne wartości zarówno niemieckiego eksportu jak i importu towarów były w marcu wyższe niż kiedykolwiek dotąd.

W wymianie towarowej z zagranicą odnotowano w marcu 2017 roku nadwyżkę 25,5 mld euro czyli nieco niższą niż rok temu, gdy osiągnęła ona 25,8 mld euro. Po uwzględnieniu czynników kalendarzowych i sezonowych nadwyżka wyniosła 19,6 mld euro - czytamy w komunikacie urzędu w Wiesbaden.

Według wstępnych obliczeń banku centralnego Deutsche Bundesbank, bilans obrotów bieżących Niemiec za marzec br. wykazał nadwyżkę w kwocie 30,2 mld euro, podczas gdy rok wcześniej było to 29,1 mld euro.

Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec są kraje Unii Europejskiej. Do tego regionu Niemcy wyeksportowały w marcu br. towary za 68 mld euro przy imporcie wartości 61,1 mld euro.

Nadwyżka handlowa Niemiec krytykowana jest m.in. przez Francję i USA.