Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko najniższego poziomu od miesiąca przed publikacją cotygodniowego raportu o zapasach paliw w USA - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,73 USD, po zniżce o 11 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 6 centów do 51,46 USD za baryłkę.

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu wzrosły amerykańskie zapasy benzyny i paliw destylowanych, a ropy - spadły - już 4. tydzień.

We wtorek dane o zapasach paliw w USA opublikuje Amerykański Intytut Paliw (API), a w środę zrobi to Departament Energii (DoE).

Od początku stycznia trwa tymczasem zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

"Jestem prawie pewien, że OPEC i inne kraje produkujące ropę naftową przedłużą umowę o mniejszych dostawach na dalszą część roku" - mówi Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc.

W poniedziałek ropa w USA staniała o 49 centów, czyli 1 proc., do 48,84 USD za baryłkę, najniżej od 28 marca.