Na giełdach na Wall Street ograniczona aktywność, inwestorzy czekają na wieczorne wystąpienie prezes FOMC, Janet Yellen. Po wcześniejszych wypowiedziach członków Fed kontrakty terminowe wyceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu na 92 proc., zatem tylko bardziej gołębie wypowiedzi szefowej banku mogą zaskoczyć rynek.

Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,1 proc., S&P 500 idzie w dół o 0,1 proc., zaś Nasdaq Comp. zniżkuje o 0,1 proc.

Do spadków na giełdzie w Nowym Yorku najmocniej przyczyniają się sektor dóbr podstawowych i dóbr wyższego rzędu.

Wśród spółek uwagę przykuwa działająca w sferze social media firma Snap, która w czwartek zadebiutowała na giełdzie w Nowym Jorku. W środę firma wyceniła swoje akcje w pierwotnej ofercie publicznej na 17 USD, zaś po debiucie akcje spółki w ciągu dnia zyskiwały 50 proc. W piątek kurs Snapa rośnie o prawie 20 proc.

W piątek oczy inwestorów zwrócone są ku Amerykańskiej Rezerwie Federalnej, gdzie o godz. 19.00 głos zabierze Janet Yellen, prezes Fed. Będzie to ostatnie przemówienie szefowej FOMC przed zaplanowanym na 14-15 marca posiedzeniem banku. Uczestnicy rynku będą czekać na mocniejsze sygnały w sprawie terminu podwyżki stóp procentowych już w tym miesiącu. Po wcześniejszych jastrzębich wypowiedziach członków Fed kontrakty terminowe wyceniają 92-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp w marcu, zatem tylko bardziej gołębie wypowiedzi szefowej Fed mogą znacząco zaskoczyć rynek.

Oprócz Yellen w piątek publicznie wypowiadają się także inni członkowie Amerykańskiej Rezerwie Federalnej. W panelu w Chicago Booth School w Nowym Jorku wzięli udział Charles Evans, prezes Fed z Chicago i Jeffery Lacker, prezes Fed z Richmond. Lacker podkreślił, że niezależność banku centralnego nie może być traktowana jako "pewniak". Dodał, że inflacja jest niska i na relatywnie stabilnym poziomie, jednak ta równowaga może "przepaść". Z kolei Evans wyraził zaniepokojenie o niektóre sygnały, które świadczą, że oczekiwania inflacyjne mogą być obecnie poniżej celu. Dodał, że potrzebna jest "akomodacyjna polityka" aby "trwale niska" inflacja wzrosła.

O 18.15 Jerome Powell, przedstawiciel Fed, wystąpi w Yale Law School, w New Haven - na temat innowacji, technologii i systemów płatności, zaś o 18.30 wiceprezes Fed Stanley Fischer weźmie udział w dyskusji na temat decyzji podejmowanych w polityce monetarnej, w Chicago Booth School.

Zdaniem Bena Kumara, menedżera z Seven Investment Management, po ostatnich mocnych wzrostach na giełdzie, inwestorzy czekają na to, co przyniosą kolejne tygodnie. "Scenariusz jest taki, że jesteśmy obecnie w cyklu podwyżek stóp procentowych i jakiekolwiek zakłócenie tej narracji będzie postrzegane jako negatywne" - ocenił.

W piątek amerykańscy inwestorzy poznali kilka danych makroekonomicznych - indeks PMI dla usług w USA i PMI composite w lutym okazały się niższe niż zakładał to konsensus rynkowy. Z kolei wskaźnik ISM dla usług w tym kraju wzrósł mdm czym zaskoczył analityków.

Z kolei w Europie w centrum uwagi są też dane ze strefy euro i państw UE, w tym końcowe odczyty PMI określające koniunkturę w sektorze usług, które potwierdziły mocne dane szacunkowe opublikowane w ubiegłym tygodniu. Obok odczytów PMI inwestorzy poznali także dane na temat sprzedaży detalicznej w strefie euro i w Niemczech, które nieco rozczarowały. Z kolei z Azji na rynek spłynęły dane o stopie bezrobocia w Japonii oraz PMI dla usług i PMI composite w Chinach.

Ponadto, inwestorzy z uwagą śledzą kampanię przed wyborami prezydenckimi we Francji, gdzie najnowsze sondaże pokazały, że centrysta Emmanuel Macron może wygrać z liderką francuskiego Frontu Narodowego, Marine Le Pen, już w pierwszej turze. Z ogłoszonego w piątek sondażu ośrodka Odoxa wynika również, że jeśli były premier Francji i obecny mer Bordeaux Alain Juppe zająłby miejsce Francois Fillona, zwyciężyłby w pierwszej turze wiosennych wyborów, zdobywając 26,5 proc. głosów.

Osłabienie szans na zwycięstwo Le Pen pomogło odbić się eurodolarowi - w piątek kurs EUR/USD zwyżkuje do 1,0552. Z kolei amerykańska waluta, po kilku udanych sesjach, osłabia się. Amerykańska waluta, po lekkich wahaniach, pozostaje jednak stabilna wobec japońskiego jena - USD/JPY oscyluje wokół 114,5.

W piątek ceny ropy naftowej nieznacznie odbijają po kilku spadkowych sesjach. Po południu baryłka WTI w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,2 USD, zaś Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,7 USD za baryłkę.

Podczas gdy kraje OPEC starają się, aby sytuacja na rynkach paliw doszła do równowagi i tną dostawy surowca, w USA rośnie produkcja ropy z łupków, a zapasy surowca w tym kraju są obecnie na rekordowo wysokim poziomie.

Indeks Euro Stoxx 50 zwyżkuje o 0,5 proc., brytyjski FTSE 100 spada o 0,1 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,6 proc., zaś niemiecki DAX zniżkuje o 0,4 proc.

NIEZALEŻNOŚĆ BANKU CENTRALNEGO NIE MOŻE BYĆ TRAKTOWANA JAKO "PEWNIAK" - LACKER, FED

"Biorąc pod uwagę różne propozycje legislacyjne, które pojawiały się w ostatnich kilku latach, sądzę, że nie możemy traktować niezależności banku centralnego jako +pewniak+" - powiedział w piątek Jeffrey Lacker, prezes Fed z Richmond.

Dodał, że inflacja jest niska i na relatywnie stabilnym poziomie, jednak ta równowaga może "przepaść". "Dynamika inflacji, szacowana przez okres relatywnej stabilizacji, może mieć tylko ograniczony wpływ na podtrzymanie tej stabilności" - powiedział. "Żadna polityczna decyzja nie może zmienić trendu inflacji, ale jako twórcy tej polityki musimy zrozumieć kiedy pojawia się jej przejście do poziomu relatywnej stabilizacji" - dodał.

POTRZEBA AKOMODACYJNEJ POLITYKI ABY PODNIEŚĆ INFLACJĘ - EVANS, FED

"Pozostaję zaniepokojony o niektóre sygnały, które świadczą, że oczekiwania inflacyjne mogą być obecnie poniżej celu" - powiedział w piątek Charles Evans, prezes Fed z Chicago. Dodał jednak, że oczekiwania inflacyjne mogą nie "zawierać wystarczająco dużo informacji". Zdaniem Evansa potrzebna jest "akomodacyjna polityka" aby "trwale niska" inflacja wzrosła.

ROZSĄDNY UKŁAD HANDLOWY MIĘDZY USA I MEKSYKIEM WZMOCNI PESO - ROSS

"Jeśli USA i Meksyk będą w stanie wynegocjować dobrą umowę handlową, peso powinno się wzmocnić" - powiedział w piątek w wywiadzie dla CNBC Minister Handlu USA, Wilbur Ross. Dodał, że meksykańskie peso osłabiło się na fali obaw o chęć renegocjacji NAFTA (Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu) przez prezydenta USA, Donalda Trumpa. "Wierzę, że jeśli my i Meksykanie stworzymy rozsądny układ handlowy, peso odzyska swoją siłę" - ocenił. Ross powiedział również, że konieczne jest stworzenie mechanizmów, które spowodują, że relacja dolara do peso będzie stabilniejsza.

INDEKS ISM AKTYWNOŚCI W USŁUGACH W USA W II POZYTYWNIE ZASKOCZYŁ

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł w lutym 57,6 pkt., wobec 56,6 pkt. w styczniu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56,5 pkt. 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem aktywności w sektorze.

INDEKS PMI DLA USŁUG W II W USA MOCNO PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 53,8 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Oczekiwano 54 pkt. W styczniu wskaźnik wyniósł 55,6 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

INDEKS PMI COMPOSITE W USA W II SPADŁ MDM

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 54,1 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. W styczniu wskaźnik wyniósł 55,8 pkt.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W EUROLANDZIE W I PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w styczniu, w ujęciu miesiąc do miesiąca, spadła o 0,1 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,5 proc., po korekcie z -0,3 proc. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż mdm wzrośnie o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w I o 1,2 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,2 proc., po korekcie z +1,1 proc. Teraz spodziewano się wzrostu o 1,5 proc.

INDEKS PMI W USŁUGACH W STREFIE EURO W II W GÓRĘ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 55,5 pkt. wobec 53,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wskaźnik na 55,6 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług.

INDEKS PMI COMPOSITE W STREFIE EURO W II ZGODNA Z KONSENSUSEM

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 56,0 pkt. wobec 54,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 56,0 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w gospodarce.

INDEKS PMI W USŁUGACH W NIEMCZECH I FRANCJI BLISKO OCZEKIWAŃ RYNKOWYCH, WLK. BRYTANII - PONIŻEJ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lutym 53,3 pkt. wobec 54,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach. Prognozowano, że indeks wyniesie 54,1 pkt. PMI composite wyniósł zaś w II 53,8 pkt. wobec 55,4 pkt. poprzednio. Szacowano 55,6 pkt.

Z kolei indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 54,4 pkt. wobec 53,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 54,4 pkt.

Natomiast indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 56,4 pkt. wobec 54,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 56,7 pkt.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W NIEMCZECH W I SPADŁA MDM, WZROSŁA RDR

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w styczniu spadła o 0,8 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej pozostała bez zmian, po korekcie z -0,9 proc.- poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Analitycy spodziewali się zaś wzrostu mdm o 0,3 proc. W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,3 proc. W XII sprzedaż wzrosła o 0,4 proc., po korekcie z -1,1 proc. Teraz oczekiwano wzrostu rdr o 0,7 proc.

INDEKS PMI W USŁUGACH W CHINACH W II W DÓŁ MDM

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w lutym 52,6 pkt. wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Wskaźnik PMI composite wyniósł również 52,6 pkt. wobec 52,2 pkt. poprzednio. Wcześniej wskaźnik funkcjonował jako PMI HSBC.

NA JAPOŃSKIM RYNKU PRACY POPRAWA, STOPA BEZROBOCIA W I W DÓŁ

W Japonii stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 3,0 proc. wobec 3,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe. Analitycy oczekiwali poprawy wskaźnika właśnie do 3,0 proc.

ZMIANY W PRZEDWYBORCZYCH SONDAŻACH WE FRANCJI

Niezależny kandydat w wyborach prezydenckich we Francji, Emmanuel Macron, może pokonać liderką francuskiego Frontu Narodowego, Marine Le Pen, już w pierwszej turze - podają najnowsze sondaże. Według opublikowanego w piątek sondażu ośrodka Odoxa jeśli wybory odbyłyby się teraz na Macrona zagłosowałoby 27 proc. Francuzów w porównaniu z 25,5 proc., którzy oddali by swój głos na Le Pen. Do tej pory większość sondaży wskazywała na zwycięstwo Le Pen w pierwszej turze, jednak już podczas drugiej tury prawicowa liderka przegrałaby z którymś z kontrkandydatów.

Z sondażu wynika też, że jeśli były premier Francji i obecny mer Bordeaux Alain Juppe zająłby miejsce Francois Fillona, zwyciężyłby w pierwszej turze wiosennych wyborów, zdobywając 26,5 proc. głosów. Do drugiej tury wszedłby również centrysta Emmanuel Macron, który niewielką liczbą głosów pokonałby kandydatkę Frontu Narodowego Marine Le Pen, otrzymując 25 proc. głosów. Na Le Pen, według Odoxa, zagłosowałoby 24 proc. ankietowanych.

Fillon oświadczył w środę, że choć 15 marca ma być postawiony w stan oskarżenia, to nie wycofa swojej kandydatury.