Nadzór nad spółką KGHM przejmie minister energii, a nad Grupą Azoty - minister finansów i rozwoju - poinformował we wtorek PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Wcześniej we wtorek na konferencji prasowej Kowalczyk uchylił się od odpowiedzi na pytania dziennikarzy, pod czyj nadzór trafią obie spółki. Jak powiedział, nie chce o tym informować przed decyzją Rady Ministrów, która na posiedzeniu miała przyjąć rozporządzenie dotyczące przekazywania zarządzanie nad poszczególnymi spółkami do poszczególnych ministrów po likwidacji MSP do stycznia br. Jak dodał, spółki będą rozdzielone do poszczególnych resortów zgodnie z zaproponowanym rozporządzeniem. "Generalnie spółki będą rozdzielone według branżowych właściwości ministrów" - mówił.

Po południu, Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne. Rozporządzenie stanowi jeden z elementów reformy zarządzania majątkiem państwowym. Wynika ono z ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym, w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne.

Jak powiedział Kowalczyk, nad spółkami: Totalizator Sportowy, PZU, PLL LOT, Giełda Papierów Wartościowych - nadzór przejął minister rozwoju i finansów. Polski Holding Nieruchomości nadzorować będzie minister infrastruktury i budownictwa. Nad spółkami medialnymi jak TVP, Polskie Radio, PAP - nadzór przejmie minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zarządzanie poszczególnymi spółkami zostało przekazane m.in.: ministrowi energii, ministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ministrowi infrastruktury i budownictwa, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, ministrowi obrony narodowej, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi, ministrowi rozwoju i finansów, ministrowi sportu i turystyki oraz ministrowi zdrowia. Wykaz spółek, które mają trafić pod nadzór do poszczególnych ministrów nie został zawarty w komunikacie CIR. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

W związku z planowaną likwidacją MSP, nadzór nad niektórymi spółkami przekazano już w kwietniu do Ministerstwa Energii. Dotyczyło to spółek: Enea, Energa, Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, PGE Polska Grupa Energetyczna i Tauron Polska Energia przejęło Ministerstwo Energii. W lipcu do tego resortu trafiły również spółki paliwowe - PKN Orlen, Grupa Lotos, Naftoport i Siarkopol Gdańsk.

W niedzielę weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa, co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło. Chodzi o dwie ustawy: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów. Jak poinformował we wtorek Kowalczyk, proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa ma być zakończony do 31 marca.