Czołowy producent miedzi na świecie - firma Codelco - podał, że popyt na miedź w przyszłym roku może być wyższy niż podaż tego metalu, bo Chiny zużywają więcej miedzi niż prognozowano.

"Chiny zużywają więcej miedzi w tym roku, niż się tego spodziewano" - powiedział Nelson Pizarro, prezes Codelco, podczas konferencji prasowej w Santiago. Jego firma zamierza zainwestować w 2017 roku w nowe projekty 3,7 miliarda dolarów.

Również analitycy rynkowi prognozują poprawę sytuacji na rynkach miedzi. Analitycy Citigroup oceniają, że zużycie miedzi w Azji powinno rosnąć w ciągu najbliższych 10-15 lat.

"Popyt na miedź w Azji powinien się ustabilizować na poziomie 16 milionów ton rocznie, ale jest potencjał do dalszej poprawy w ciągu najbliższych 10 lat" - napisali w komentarzu analitycy Citigroup. Dodali, że perspektywy popytu zmieniły się w tym roku i ta korzystna tendencja utrzyma się nawet w dłuższej perspektywie.

Urbanizacja, elektryfikacja i transport to trzy główne kanały, które oferują znaczny potencjał wzrostu popytu na miedź w ciągu najbliższych 10-15 lat - ocenił Citigroup.