Inflacja dojdzie do celu na początku 2018 r., a Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała podnieść stopy procentowe - wynika z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dodano, że brak podwyżki może skutkować dojściem inflacji do górnej granicy odchyleń od celu jeszcze w 2018 r.

"W opinii MFW, zacieśnianie polityki pieniężnej najprawdopodobniej będzie potrzebne w 2018 r. w celu ustabilizowania inflacji wokół celu. Bazowym założeniem jest, że wzrost płac będzie stopniowo przyspieszał ze względu na ciasne warunki na rynku pracy i relatywnie szybkie przejście do inflacji bazowej, na co wskazują dane historyczne" - napisano.

"Przy tych założeniach, inflacja CPI mogłaby osiągnąć górne ograniczenie wahań wokół celu przed końcem 2018 r., jeśli nie dojdzie do zacieśnienia warunków monetarnych" - dodano.

Ekonomiści MFW wskazali, że podwyżka stóp mogłaby być wskazana jeszcze pod koniec 2017 roku.

"Obliczenia oparte o regułę Taylora sugerują, że ze względu na dodatnią lukę popytową, stopniowy wzrost płac i solidną inflację w strefie euro, presje inflacyjne mogą wskazać potrzebę zacieśnienia polityki pieniężnej nawet pod koniec 2017 albo na początku 2018 roku, żeby uniknąć przestrzelenia inflacji. Ze względu na to, założenie umiarkowanej podwyżki jest zawarte w naszych prognozach dot. inflacji" - napisano.

Bazowy scenariusz zakłada dojście do celu w połowie 2018 r.

"Oczekujemy, że inflacja osiągnie cel NBP na początku 2018 r. Impuls wynikający z ostatniego mocnego wzrostu cen żywności i paliw prawdopodobnie osłabnie w drugiej połowie 2017 r. Natomiast inflacja bazowa powinna przyspieszyć ze względu na coraz bardziej dodatnią lukę popytową i rosnące presje płacowe na ciasnym rynku pracy, włączając w to 8-proc. podwyżkę płacy minimalnej, która weszła w życie na początku 2017 r." - napisano.

"Jako że rosnąca inflacja krajowa kompensuje zanikające efekty wzrostu cen żywności i paliw, inflacja CPI prawdopodobnie będzie rosnąć do celu na poziomie 2,5 proc. z umiarkowanym ryzykiem jego przekroczenia w 2017 r., wyłączając zaskoczenia do góry ze strony cen żywności i paliw. Zakładając terminową odpowiedź ze strony władz monetarnych, po 2017 r. inflacja ustabilizuje się w okolicach celu" - dodano.

Autorzy raportu wskazali, że niepewna jest ścieżka wzrostu płac.

"Niemniej, istnieje znaczna niepewność, jeśli chodzi o trajektorię wzrostu płac, biorąc pod uwagę ostatnią rozbieżność luki bezrobocia i wzrostu płac. Kontynuacja umiarkowanego wzrostu płac na poziomie ok. 4 proc. w 2017 i 2018 roku sprowadziłaby CPI poniżej celu przed końcem 2018 r., natomiast szybszy wzrost płac mógłby spowodować przekroczenie górnej granicy wahań wokół celu w połowie 2018 r." - napisali. (PAP Biznes)