Związek Banków Polskich przygotował specjalną kampanię informacyjną, która ma sprawić, że więcej klientów posiadających kredyty walutowe we frankach szwajcarskich zdecyduje się na ugodę z bankiem – poinformował w rozmowie z DGP Tadeusz Białek, prezes ZBP.

- Będzie miała miejsce kampania informacyjna. Jako sektor bankowy będziemy mocniej zachęcać klientów, aby wejść w postępowanie ugodowe, które jest tańsze, odpadają wszystkie koszty obsługi prawnej w procesie trwającym wiele lat, zamiast 5-6 lat procesu można osiągnąć ugodę w ciągu miesiąca – powiedział DGP Tadeusz Białek w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Już 15 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE ma wydać wyrok w sprawie C-520/21 – chodzi o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu we frankach szwajcarskich.

W lutym rzecznik generalny TSUE w swojej opinii napisał, że jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki natomiast nie mają takiego prawa.

Według przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego konsekwencją negatywnego dla sektora bankowego wyroku TSUE ws. kredytów CHF może być konieczność dodatkowych rezerw, ale banki są na to przygotowane. Niekorzystny wyrok TSUE może kosztować banki ok. 100 mld zł.

Paweł Czuryło

Źródło: DGP/PAP