Na naszej subiektywnej liście najbardziej udanych inwestycji ostatnich lat znalazły się projekty z najróżniejszych dziedzin: od kluczowych obiektów infrastrukturalnych, przez wielkie inwestycje strategiczne i przejęcia polskich firm, aż po innowacyjne projekty edukacyjne i sportowe.
Na naszej subiektywnej liście najbardziej udanych inwestycji ostatnich lat znalazły się projekty z najróżniejszych dziedzin: od kluczowych obiektów infrastrukturalnych, przez wielkie inwestycje strategiczne i przejęcia polskich firm, aż po innowacyjne projekty edukacyjne i sportowe.
1 Jakiś czas temu opublikowaliśmy pokaz slajdów, prezentujący 10 najgorszych polskich inwestycji ostatnich 10 lat. Okazał się hitem wśród naszych czytelników, dlatego dziś prezentujemy ciąg dalszy: tym razem nasz wybór 10 najlepszych inwestycji ostatnich 10 lat. Niestety, mieliśmy ograniczony wybór w porównaniu do najgorszych... (Na zdjęciu Dworzec we Wrocławiu z lotu ptaka, o czym w dalszej części).
Agencja Gazeta
2 Przejęcie kanadyjskiej spółki Quadra. Inwestor: KGHM. Transakcja o wartości ponad 9 mld zł została sfinalizowana na początku 2012 roku i jest jak dotąd największym przejęciem dokonanym przez polską firmę. Dzięki tej akwizycji miedziowy gigant z Polski zyskał dostęp do złóż surowców w USA, Chile i Kanadzie, stając się czwartym przedsiębiorstwem na świecie pod względem posiadanych zasobów miedzi. Część mniejszych złóż za oceanem ma problemy z osiągnięciem rentowności, jednak nie zmienia to faktu, że cały projekt przynosi zyski, a KGHM wszedł do ścisłej światowej czołówki swojej branży: jest pierwszy pod względem produkcji srebra i siódmy pod względem produkcji miedzi.
Media
3 Gazoport w Świnoujściu. Inwestor: Polskie LNG. Budowa portu do przeładunku i regazyfikacji LNG jest ważnym krokiem w stronę dywersyfikacji dostaw gazu i podważenia monopolistycznej pozycji Gazpromu. Znaczenie projektu zwiększają zmiany zachodzące na rynku gazu i rosnąca rola LNG w globalnym handlu tym surowcem. Zgodnie z pierwotnym planem pierwszy statek ze skroplonym gazem z Kataru miał wpłynąć do Świnoujścia w połowie 2014 roku. Już teraz wiadomo, że do tego czasu gazoport nie zostanie oddany do użytku, jednak minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapewnia, że do płacenia za nieodebrany gaz nie dojdzie.
Bloomberg
4 Centrum Nauki Kopernik. Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki, Ministerstwo Edukacji Narodowej. Otwarty w 2010 roku ośrodek jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób poprzez praktykę i doświadczenia należy promować naukę i inspirować do odkrywania oraz zrozumienia otaczającego świata. O sukcesie tej inwestycji najlepiej świadczą długie kolejki ustawiające się przed wejściem do Centrum Nauki Kopernik trzy lata po jego powstaniu.
Agencja Gazeta / Fot. Adam Stępień Agencja Gazeta
5 Autostrada A2 do Niemiec. Inwestor: GDDKiA. A2 jest kluczową inwestycją drogową w naszym kraju, łączącą stolicę Polski z naszym największym partnerem handlowym. Problemy w czasie jej budowy były wprost proporcjonalne do wagi inwestycji – najbardziej dramatycznym epizodem było wycofanie się z placu budowy chińskiego konsorcjum Covec, co mogło zagrozić przejezdności autostrady w czasie mistrzostw Euro 2012. Jak pisaliśmy na łamach Forsal.pl, Skarb Państwa ubiega się o wyegzekwowanie od konsorcjum Covec kar umownych, lecz szanse na odzyskanie pieniędzy są nikłe. Mimo wielu trudności ostatecznie udało się uczynić autostradę A2 przejezdną na czas Euro 2012.
Agencja Gazeta / Fot. Agata Grzybowska Agencja Gazeta
6 Przejęcie TriOil Resources. Inwestor: PKN Orlen. Polski Koncern Naftowy poinformował w połowie września o przejęciu kanadyjskiej spółki wydobywczej zajmującej się eksploatacją złóż ropy i gazu. Transakcja nie została jeszcze sfinalizowana, lecz przejęcie zaakceptowała już rada nadzorcza Orlenu i rada dyrektorów kanadyjskiego przedsiębiorstwa. Nie będzie to największa akwizycja PKN Orlen (wartość transakcji to ok. 736 mln zł), jednak ma znaczenie strategiczne: TriOil posiada głównie złoża łupkowe i tight, a menedżerowie płockiego koncernu liczą, że za pośrednictwem przejmowanej spółki zdobędą doświadczenie i technologie w zakresie wydobycia surowców z niekonwencjonalnych źródeł. Zanim płocki koncern zdecydował się postawić na firmę z Kanady, przeanalizował od 2009 roku w sumie 70 spółek z całego świata.
Bloomberg / Bartek Sadowski
7 Orliki. Inwestor: rząd oraz poszczególne samorządy. Program "Orlik 2012" miał na celu wybudowanie do 2012 roku w każdej gminie standardowego kompleksu sportowego. Oprócz boiska piłkarskiego ze sztucznym oświetleniem obiekty zawierają boisko wielofunkcyjne (do piłki ręcznej, koszykówki czy siatkówki) i budynek sanitarno-szatniowy. Przez pięć lat powstało około 2600 kompleksów, co sprawia, że był to jeden z największych tego typu programów w Europie, na który wydano blisko miliard złotych. Skala inwestycji, jakość obiektów i ogromna popularność jaką się cieszą, sprawiają, że to naszym zdaniem niezwykle udany program aktywizacji sportowej społeczeństwa. Fot.: Radosław Drożdżewski
Wikimedia Commons
8 Modernizacja polskich dworców. Inwestor: PKP PLK. Coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nieosiągalne: polskie dworce powoli zaczęły zmieniać swoje oblicze, a w wielu przypadkach z najbardziej zapuszczonego miejsca w mieście stały się jednym z najjaśniejszych jego punktów, jak np. Dworzec Główny we Wrocławiu, Poznań Główny lub, widoczna na zdjęciu, Warszawa Wschodnia. Do prawdziwych perełek zaliczyć można również np. Dworzec w Przemyślu. Dobrze wyglądające dworce polskich miast to prawdziwy wyłom, nie tylko w przestrzeni, ale także w świadomości Polaków.
Agencja Gazeta / Fot. Bartosz Bobkowski Agencja Gazeta
9 Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Inwestor: Politechnika Warszawska. „ CEZAMAT będzie największą w Polsce inwestycją w obszarze wysokich technologii. Dzięki niej, luka technologiczna między Polską a bogatymi krajami UE może wreszcie zacząć się zmniejszać, a konkurencyjność Polski – rosnąć. W ramach finansowanego z unijnych środków projektu, na warszawskim Ursynowie powstanie wielki kompleks badawczy (32 tys. m kw.) z laboratoriami wyposażonymi w najnowocześniejszą aparaturę techniczną i pomiarową. Umożliwi to prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych na najwyższym światowym poziomie oraz upowszechnienie i wdrażanie nowoczesnych technologii. Wyniki badań przeprowadzanych przez CEZAMAT będą szeroko wykorzystywane w przemyśle. Wartość całej inwestycji wynosi około 372 mln zł. Budowa kompleksu ma zakończyć się w połowie 2015 roku.
Media
10 Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Nakłady na rozwój warszawskiej giełdy nie są inwestycją w dosłownym tego słowa znaczeniu. To raczej dobrze przemyślana strategia, która pozwoliła GPW stać się jedną z najważniejszych giełd Europy Środkowo-Wschodniej. Jeszcze w latach 90-tych nikt nawet nie pomyślałby, że warszawska giełda będzie w stanie stawać w szranki z giełdą w Wiedniu czy Budapeszcie. Dziś to Warszawa jest ich największym konkurentem. Szereg decyzji związanych ułatwianiem dostępu do parkietu, inwestowaniem w infrastrukturę i budowaniem wizerunku giełdy sprawiły, że GPW stała się europejskim liderem pod względem debiutów i jest coraz bardziej liczącym się graczem na arenie międzynarodowej. GPW postawiła sobie za cel stworzenie w Warszawie finansowego centrum regionu. Szanse zrealizowanie tego scenariusza są coraz większe, gdyż GPW prowadzi właśnie rozmowy z grupą giełd Wiedeń-Praga-Budapeszt w sprawie konsolidacji parkietów.
Bloomberg / Bartek Sadowski
Reklama
Reklama